Czy kontrowersyjne filmy sprzed lat wciąż wzbudzają emocje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy kontrowersyjne filmy sprzed lat wciąż wzbudzają emocje?
Czy kontrowersyjne filmy sprzed lat wciąż wzbudzają emocje?Foto: shutterstock/Gorodenkoff.

W historii kina jest wiele filmów, które były odbierane przez widownię i krytyków jako mocno kontrowersyjne. Jednym z nich jest "Nocny portier". Od jego premiery minęło już pół wieku. Czy wciąż jeszcze wzbudza emocje?

  • "Nocny portier" to kontrowersyjny film z 1974 roku w reżyserii Liliany Cavani.
  • Bohaterem filmu jest Max - kiedyś oficer SS w obozie koncentracyjnym, a po wojnie nocny portier w hotelu w Wiedniu.
  • Bohater filmu "Nocny portier" po latach, w 1957 roku, spotyka swoją dawną ofiarę i oboje wracają wspomnieniami do czasów wojny.  

W historii kina jest wiele filmów, które wzbudzały emocje i były odbierane przez widownię i krytyków jako mocno kontrowersyjne. Filmów, które szokowały i oburzały. Często wiązało się to jednak z licznymi protestami czy skandalami, co sprawiało, że niektóre ze stygmatyzowanych filmów ściągano z ekranów kin.

Jednym z takich kontrowersyjnych filmów sprzed lat jest "Nocny portier". Obraz obfitujący w drastyczne, erotyczne sceny. Od jego premiery minęło już pół wieku.

Czytaj także: 


Czy "Nocny portier" wciąż jeszcze wzbudza emocje?


- Ten film pozostawia bardzo mocny ślad. Jest niesmak związany z tłem historycznym tego filmu, który rozgrywa się na dwóch platformach czasowych. Z jednej strony jesteśmy w Wiedniu w drugiej połowie lat 50., ale nieustannie wracamy do tego, co się działo w obozowej rzeczywistości (...). Ten film pozostaje cały czas bardzo mocny i bardzo aktualny dla osób, które mogą się mierzyć z traumą. Pokazuje tę trudność rozliczenia się z przeszłością, pokazania kto jest ofiarą, a kto oprawcą - uważa filmoznawczyni Diana Dąbrowska.


Posłuchaj

7:27
Czy "Nocny portier" - film sprzed pół wieku, wciąż jeszcze wzbudza kontrowersje? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Dobrego dnia!"
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Diana Dąbrowska (filmoznawczyni)
Data emisji: 9.05.2024
Godzina emisji: 10.42

dm

Polecane