Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz pt. "Ostatnia wyprawa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Eliza Kubarska o górach i filmie o Wandzie Rutkiewicz pt. "Ostatnia wyprawa"
Eliza Kubarska i Agnieszka SzydlowskaFoto: Polskie Radio

Gościnią środowego odcinka pasma "Ludzie" była Eliza Kubarska - doceniana reżyserka filmów dokumentalnych, z wykształcenia rzeźbiarka, która wyszła ze słynnej "Kowalni" prof. Grzegorza Kowalskiego. Obok sztuki pasją Elizy są góry. W audycji opowiedziała m.in. o swoim ostatnim filmie pt. "Ostatnia wyprawa", który przedstawia historię Wandy Rutkiewicz.

Posłuchaj

Eliza Kubarska o górach i filmie "Ostatnia wyprawa" (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
  • Wanda Rutkiewicz to jedna z najwybitniejszych himalaistek. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwsza Europejka oraz pierwsza osoba z Polski zdobyła dwa najwyższe szczyty Ziemi: Mount Everest i K2.
  • Na najwyższy szczyt Ziemi Wanda Rutkiewicz weszła 23 czerwca 1986.
  • Wanda Rutkiewicz zaginęła 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach - jej ciała nie odnaleziono.

Tegoroczny festiwal filmu dokumentalnego - Millennium Docs Against Gravity - otworzy najnowszy film Elizy Kubarskiej, zatytułowany "Ostatnia wyprawa". To opowieść o słynnej polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz i jednocześnie opowieść o kobiecej sile i niezależności.

"Ostatnia wyprawa" - prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz

Historia, która nigdy wcześniej nie została opowiedziana w taki sposób - można powiedzieć, że audiopamiętnik Rutkiewicz czekał na Kubarską, którą z himalaistką łączy wiele doświadczeń - także tych związanych ze wspinaniem się w górach.

 

źródło: VerticalVisionStudio/YouTube


W przypadku Wandy Rutkiewicz ogromne znaczenie miał fakt, że była kobietą w zdominowanym przez mężczyzn świecie "ludzi gór". Jej historia wciąż kryje w sobie wiele zagadek. 

- Ciało Wandy nigdy nie zostało odnalezione i w momencie, kiedy zaczęłam pracę nad filmem, to zaczęły do mnie spływać informacje z różnych źródeł. Pierwsze źródło to oczywiście mama Wandy, która do swojej śmierci - a żyła bardzo długo, bo ponad sto lat - czekała na powrót córki. Mówiła, że Wanda przed wyruszeniem na tę wyprawę mówiła jej, że jeśli nie wróci, to pójdzie do klasztoru buddyjskiego. Potem tych historii zaczęło do mnie docierać coraz więcej i niektóre były bardzo racjonalne - powiedziała reżyserka filmu Eliza Kubarska. 

Najczęściej czytane

Z rozmowy z Elizą Kubarską można dowiedzieć się także wiele o górach, wyzwaniach, jakie czekają w ekstremalnych warunkach, oraz o kontrowersjach, które wzbudzają osoby żyjące nieszablonowo. Wspinanie się w górach to także emocje, do których trudno znaleźć porównanie.  

- To są największe możliwe emocje jakie zdarzyły mi się w życiu. Mogę je porównać tylko do jednego doświadczenia w moim życiu, czyli do momentu kiedy zostałam mamą (...). Ja poczułam podobieństwo tych emocji. Jak zdobywałam górę - na większość takich poważniejszych gór wspinałam się z moim partnerem, moim mężem Dawidem Kaszlikowskim - to jeszcze dodatkowo był taki element mocnej relacji jaka nas łączyła - przyznała Eliza Kubarska. 

***

O jednej z największych i najbardziej skomplikowanych organizacyjnie wypraw Polskiego Związku Alpinizmu i sukcesie, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia, można przeczytać w serwisie specjalnym PolskiegoRadia24.pl - "Everest 1980".

Everest 1980


Posłuchaj

50:55
Eliza Kubarska o górach i filmie "Ostatnia wyprawa" (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Gość: Eliza Kubarska (rzeźbiarka, reżyserka i alpinistka)
Data emisji: 8.05.2024
Godzina emisji: 23.08

dm/kormp

Polecane