Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy. Poznaj wydarzenia towarzyszące

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy. Poznaj wydarzenia towarzyszące
Podczas projekcji filmu "Menu przyjemności" w reż. Frederika Wisemana widzów czeka prawdziwa ucztaFoto: mat. prasowe

Tegoroczny Festiwal Millennium Docs Against Gravity zaczyna się w piątek, 10 maja, w siedmiu miastach Polski. Jednak imprezy towarzyszące rozpoczną się wcześniej – jedna z nich już w środę, 8 maja.

  • 21. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 10-19 maja w kinach oraz 21 maja – 3 czerwca online.
  • Tegoroczny Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbywać się będzie w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy, Łodzi i we Wrocławiu.

– Hasło tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity brzmi "W relacji ze światem". Nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem, w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony, pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej – to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas – tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu Karol Piekarczyk.

Przewrotna uczta dla duszy i ciała

W tym roku Millennium Docs Against Gravity to także wiele imprez towarzyszących.  Festiwal jest idealnym miejscem, aby się spotkać, porozmawiać o filmach. Mamy ponad 100 spotkań po seansach z bohaterami/bohaterkami i twórcami/twórczyniami filmów. Ale oprócz tego staramy się co roku przygotować kilkanaście spotkań, które są niejako pogłębieniem tematu filmu. W tym roku będziemy mieli m.in. dyskusję z WWF Polska, o Strefie Gazy z Amnesty International Polska – wylicza reprezentujący festiwal Mateusz Góra.

– Ale są też wydarzenia, które traktujemy jako rodzaj eksperymentu. W tym roku zapraszamy na film "Menu przyjemności" mistrza kina dokumentalnego Frederika Wisemana, opowiadający o rodzinie, która posiada trzy restauracje z gwiazdkami Michelina na południu Francji. A ponieważ film trwa cztery godziny, stwierdziliśmy, że przygotujemy specjalne menu, żeby nasi widzowie mogli jeść w trakcie seansu – zapowiada. – Widzowie będą je rozpakowywali co godzinę, na dźwięk dzwoneczka. Są one rodzajem dialogu z tym, co się dzieje na ekranie. Ten smaczny seans będzie nas czekał w ostatnią niedzielę festiwalu – tłumaczy.

21. Millennium Docs Against Gravity | Zwiastun festiwalu/YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival


Przeczytaj także

Spotkanie z kulturą romską

– Będziemy mieli też performance z Fundacją Strony Dialogu, który będzie polegał na obecności w przestrzeni Kinoteki i hali głównej performerek i performerów pochodzenia romskiego. Będzie to spotkanie i możliwość "spróbowania" kultury romskiej, bo jak wskazują badania, większość z nas nie zna nawet nikogo, kto miałby pochodzenie romskie – wyjaśnia rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego. – Jest więc bardzo mała przestrzeń do takich spotkań na co dzień. W życiu codziennym ta społeczność jest mało znana Polkom i Polakom, na co zwraca uwagę kampania Fundacji Strony Dialogu. I na co my będziemy wraz z nimi zwracali uwagę w czasie festiwalu – wskazuje.


Szczegółowe informacje dotyczące 21. edycji Millennium Docs Against Gravity można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.


Posłuchaj

5:20
Za trzy dni startuje 21. edycja Millennium Docs Against Gravity (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 7.05.2024
Godzina emisji: 13.44

pr/kormp

Polecane