W jaki sposób zareagować, gdy nasze dziecko zacznie przeklinać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W jaki sposób zareagować, gdy nasze dziecko zacznie przeklinać?
Dzieci przeklinając mogą badać granicę tego, co im wolno - uważa dr Beata Rajba. Foto: Shutterstock / ShU studio

Psycholożka z Uniwersytetu Dolnośląskiego dr Beata Rajba zdradza sposoby, jak poradzić sobie z problemem przeklinania u dzieci. Nie zawsze wystarczy dawanie dobrego przykładu... 

  • Wulgaryzmy to słowa lub zwroty uznawane przez użytkowników danego języka za nieprzyzwoite lub ordynarne. 
  • Przeklinanie w językach obcych jest uznawane za równie wulgarne jak w języku ojczystym. 
  • W Polsce przeklinanie w miejscach publicznych jest karalne. 

W porannej audycji Zapraszamy do Trójki Robert Grzędowski wspólnie z psycholożką dr Beatą Rajbą zastanawiali się nad przyczynami przeklinania - zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Dlaczego przeklinamy?

- Przeklinamy tak naprawdę z dwóch powodów. Jeden jest uniwersalny, czyli wyrażanie swojego bólu, cierpienia istnienia. Natomiast drugi jest specyficznie polski - jako przecinek, żeby zebrać myśli lub żeby się wpasować w pewne schematy, bo w pewnych grupach społecznych jest to, powiedzmy, zalecane - przyznała gościni Trójki.

Z dziećmi jest trochę inaczej niż z dorosłymi, bo one jeszcze nie mają tak dobrze wykształconych kompetencji społecznych. Więc dlaczego dzieci przeklinają?

Czytaj także
Co zrobić, gdy przeklinają dzieci?


- Dzieci mogą wyrażać swoje emocje w ten sposób, mogą badać granicę tego, co wolno, czyli nas prowokować, albo po prostu mogą nie mieć świadomości - gdzieś usłyszały, kolega im zaimponował i robią to samo - odpowiada dr Beata Rajda.
Zdarzają się nawet przypadki, że dzieci rodziców, którzy nie przeklinają, potrafią ich zaskoczyć właśnie słowami powszechnie uznawanymi za wulgarne. Co wtedy zrobić?
- Mniejszym dzieciom trzeba wytłumaczyć, że tak się nie robi, że to jest słowo brzydkie, nieeleganckie i u nas w domu się tak nie mówi. Ze starszym warto odbyć dłuższą rozmowę, gdyż starsze dzieci tak naprawdę uczymy, kiedy przeklinać. Złudzeniem jest to, że jeżeli my im powiemy, że nie wolno, to one nie będą przeklinać nigdzie - radzi dr Rajba. 

O innych sposobach radzenia sobie z problemem przeklinania dzieci można posłuchać w rozmowie z gościnią Zapraszamy do Trójki - dr Beatą Rajbą.


Posłuchaj

4:34
Psycholożka dr Beata Rajba o przeklinaniu wśród dzieci
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: dr Beata Rajba - psycholożka
Data emisji:
 6.05.2024
Godziny emisji: 7.19

dm/wmkor

Polecane