Badanie techniczne samochodu 2024. Ile kosztuje? Będzie dużo drożej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Badanie techniczne samochodu 2024. Ile kosztuje? Będzie dużo drożej?
Koszty badań technicznych auta mogą wzrosnąć o 150 procent. Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Koszt corocznych badań technicznych auta był do tej pory wyjątkowo niski – wynosił tylko 98 złotych. Wiele wskazuje jednak na to, że już niedługo na ten cel kierowcy będą musieli wysupłać ze swych kieszeni ponad dwa razy więcej pieniędzy.

  • Coroczny przegląd techniczny samochodu osobowego kosztuje 98 zł – tyle samo, co w 2004 roku.
  • Diagności ze stacji kontroli pojazdów domagają się podwyżki cen. Pomysł zyskał poparcie Komisji Infrastruktury Senatu RP.
  • Jeśli rząd przychyli się do tej opinii, za badanie będziemy musieli zapłacić 246 złotych.

Nie da się pokryć kosztów technicznego przeglądu pojazdu za niecałe 100 zł – mówią przedsiębiorcy z polskich stacji kontroli, którym wreszcie udało się wywalczyć dużą podwyżkę cen za swoje usługi. – Kwota, która dzisiaj obowiązuje, została ustalona w 2004 roku. Przez te 20 lat mieliśmy ogromne wzrosty cen różnych elementów prowadzenia stacji kontroli pojazdów i zapewne podwyżka jest potrzebna. Pytanie tylko, czy aż o 150 procent? – zastanawia się prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Drożej, ale bezpieczniej?

Kierowcy kolejny raz dostaną więc mocno po kieszeni. Ale są i tacy, którzy uważają, że tak drastyczna podwyżka opłaty za badania techniczne aut może zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. – Myślę, że kierowcy bardziej przyłożą się do stanu technicznego pojazdów, bo jednak 246 a 98 złotych to spora różnica. Powtórne badanie również będzie droższe, więc już nikt nie będzie próbował jakimś łutem szczęścia przejść badania technicznego, tylko, jadąc na badanie, kierowcy rzeczywiście będą mieli te samochody naprawione, przygotowane i mam wrażenie, że ilość negatywnych wyników badań technicznych spadnie – uważa ekspert motoryzacyjny Jakub Hanak.

Podwyżka nie taka drastyczna

Taka podwyżka wprowadzona z dnia na dzień wydaje się bolesna, ale jest ona jak najbardziej uzasadniona ekonomicznie. Jak wyliczyli eksperci, w 2004 roku opłata za przegląd wynosiła prawie 12 procent minimalnego krajowego wynagrodzenia. Dziś jest to tylko niewiele ponad 2 procent. Gdyby trzymać się tej analogii, za badania powinniśmy dziś zapłacić 505 złotych. W tej sytuacji planowane 246 złotych nie wydaje się aż tak wygórowaną ceną.


Posłuchaj

4:11
Badanie techniczne samochodu. Będzie dużo drożej? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polecane