Koncert w Trójce: Oxford Drama na żywo i z nowym albumem [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Świat jest coraz głośniejszy, ale Oxford Drama zupełnie się tym nie przejmują. Wrocławski duet powrócił z nowym albumem, na którym kolejny raz stawia czoła tej pędzącej, przesadzonej i nie do końca przemyślanej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Równo miesiąc po jego premierze zespół wystąpił z nowym materiałem na żywo w studiu radiowej Trójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 

Wywodzący się z Wrocławia zespół Oxford Drama tworzą Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka. Wtedy młodzi wykonawcy inspirowali się muzyką Beach House i twórczością Maca DeMarco. "The World Is Louder" to czwarty album w ich dorobku; debiutowali wydanym w 2015 roku "In Awe", który uznany został za jeden z najciekawszych debiutów na polskiej scenie. Trzy lata później powrócili z nowym krążkiem "Songs", odchodząc od popowo – elektronicznej formuły. W marcu 2021 roku wydali album "What’s the Deal With Time".

Najnowszy album to pod każdym względem materiał zupełnie inny niż ich dotychczasowe dokonania. Jak mówią, to dwa lata ich życia zmieszczone w ośmiu utworach. Muzycznie i tekstowo Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka uwolnili się ze szponów internetu, któremu poświęcili swoją poprzednią płytę. Tym razem dają nura na jeszcze głębszą wodę – prosto w objęcia nieudolnych liderów, gęstą zawiesinę nudy i przebodźcowania oraz lepkie macki materialnych pokus. Na nowym albumie odsłaniają zupełnie nowe oblicza, zarówno głośne i punkowe ("More and More", "Ought to Know"), jak i bardziej subtelne i atmosferyczne ("Six Feet Under", "Meditation 1"). To nie przypadek. Bo choć dziś świat potrafi zagłuszyć nasze własne myśli, Oxford Drama chcą pokazać, że można stawić mu czoła tak w ekstatycznym tańcu, jak i kojącej medytacji.

"The World is Louder" to piosenki równie wszechstronne, co napędzające je muzyczne inspiracje: od współczesnych brzmień brytyjskiego punka i jazzu aż po rockowe hymny z Kalifornii przełomu lat 90. i 00. Na tym szerokim horyzoncie, gdzieś pomiędzy Wyspami a Zachodnim Wybrzeżem. Dryjańska i Mrówka znaleźli nowe interpretacje i formy dla własnych kompozycji. Najważniejszym spoiwem czwartej płyty Oxford Drama jest jednak kreatywna energia tej dwójki. Improwizacja po improwizacji, warstwa po warstwie, artyści cierpliwie nagrywali każdy pomysł, wybierając swoje ulubione fragmenty. Niczym w słowach otwierającego album "Otherside", Oxford Drama są jak nowo narodzeni – a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek.

Źródło: Oxford Drama/YouTube

Najnowszy album wrocławskiego duetu trafił do słuchaczy 12 kwietnia. Równo miesiąc później artyści wystąpili na żywo w radiowej Trójce.  "The World is Louder" to piosenki równie wszechstronne, co napędzające je muzyczne inspiracje: od współczesnych brzmień brytyjskiego punka i jazzu aż po rockowe hymny z Kalifornii przełomu lat 90. i 00.

***

qch / mat. promocyjne

Polecane