26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
26. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy". Andrzej Chyra: "Film dla kosmitów" to próba wejścia w świat 12-latka
Andrzej Chyra opowiedział w Trójce o festiwalu "Kino na granicy" oraz o produkcji "Film dla kosmitów"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Cieszynie po raz 26. odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". To wyjątkowa okazja do zobaczenia produkcji aż z trzech krajów. Andrzej Chyra opowiedział w audycji "Wszystko wszędzie teraz" o tym wydarzeniu i zdradził nieco kulis powstawania filmu "Film dla kosmitów", który będzie można zobaczyć ostatniego dnia wydarzenia.

  • 26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywa się w dniach 1-5 maja
  • Prezentowane są nim filmy z Polski, Czech i Słowacji

Po raz kolejny w polskim i czeskim Cieszynie odbywa się Przegląd Filmowy "Kino na granicy". Prezentowane są na nim filmy z Polski, Czech i Słowacji. W tym roku przegląd odbywa się 26. raz. Zobaczyć można na nim m.in. "Film dla kosmitów", który reżyseruje Piotr Stasik.

Film dla kosmitów

Andrzej Chyra zdradził w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia, że produkcja niesie za sobą pewną metaforę. -  W filmie nie mamy żadnych kosmitów, ale można się zorientować, że tytuł ma pewną metaforyczną wartość. Gram ojca głównego bohatera, który jest astrofizykiem. Kosmos więc jednak nie pojawia się tu bez kozery - powiedział.

Aktor powiedział także, że w tej produkcji ważne było przedstawienie świata widzianego przez dwunastolatka. - Są napisane dialogi i scenariusz, ale na planie szukamy swojego wyrazu. Film ten rozgrywa się w świecie dwunastolatka i myślę, że celem reżysera jest znaleźć wejście w ten świat - zdradził.

Źródło: Kino na Granicy / Hranici/YouTube

Elementy dokumentu w fabule

Gość Polskiego Radia zaznaczył, że reżyser ma swój oryginalny styl, w którym stosuje techniki z filmów dokumentalnych. - Piotr Stasik to jeden z ciekawszych ludzi w kinie. Wyszedł z dokumentu i przeszedł do fabuły, ale trochę jedną nogą. To wybór jego stylu. Używa techniki dokumentalnej, dokumentalnych zdjęć do filmu fabularnego - powiedział.

- Pracuje z minimalną ekipą, co pozwala mu mieć więcej czasu na kręcenie i więcej dni zdjęciowych - dodał.

Kino na granicy w Cieszynie

Andrzej Chyra opowiedział także o samym festiwalu w Cieszynie, na którym gości już kolejny raz. - Sam Cieszyn jest wyjątkowym miastem jak patrzy się na ilość budynków i architektury, która przetrwała trochę czasu. To miasteczko znad granicy ma ślady dawnej świetności - opowiedział.

Aktor dodał, że łatwiej niż na innych festiwalach spotkać tutaj także twórców. - Przez to, że mamy tutaj nie tak wiele kin, gdzie odbywają się projekcje, to możliwość przecięcia tras między ludźmi, którzy tu przyjeżdżają jest bardzo prawdopodobna - powiedział.


Posłuchaj

9:20
Andrzej Chyra o cieszyńskim festiwalu "Kino na granicy" (Wszystko wszędzie teraz/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wszystko wszędzie teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Rozmowę z gościem przeprowadził: Ryszard Jaźwiński
Gość: Andrzej Chyra (aktor)
Data emisji: 04.05.2024
Godziny emisji: 13.41

dz

Polecane