Ostatnie przygotowania do matury 2024. Kto przystąpi do egzaminu? Jaka przyszłość czeka maturzystów?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Ostatnie przygotowania do matury 2024. Kto przystąpi do egzaminu? Jaka przyszłość czeka maturzystów?
Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników, który będzie zdawać egzamin w nowej formule. Absolwenci liceów maturę w nowej formule po raz pierwszy zdawali w ubiegłym roku.Foto: Shutterstock

Matury za pasem, trwają ostatnie powtórki przed podejściem do egzaminu dojrzałości. W rozmowie z ekonomistą Piotrem Maszczykiem opowiedzieliśmy o planach pomaturalnych młodych dorosłych. Od tego, jak absolwenci szkół średnich poradzą sobie z maturą, zależeć może ich przyszłość zawodowa.

 • Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna.
 • Z kolei sesja egzaminów ustnych potrwa od 11 do 25 maja.
 • Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników, który będzie zdawać egzamin w nowej formule. Absolwenci liceów maturę w nowej formule po raz pierwszy zdawali w ubiegłym roku.
 • Wówczas do matury przystąpił pierwszy rocznik absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

Język angielski to najczęściej wybierany przez maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym. Na drugim miejscu jest matematyka, a na trzecim geografia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura obowiązkowa 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Abiturientów szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązuje jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym oraz egzamin ustny z języka ojczystego.

Najczęściej czytane

Egzamin na poziomie podstawowym

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym. Jak podaje CKE, wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.

Przedmioty do wyboru

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Ponieważ egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym, do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.


Polski system szkolnictwa wyższego, infografika PAP

Studia - kierunek coraz bardziej oczywisty

Od tego, jak absolwenci szkół średnich poradzą sobie z maturą, zależeć może ich przyszłość zawodowa. W niektórych profesjach potrzebne będzie odpowiednie wykształcenie. A o tym, czy dostaniemy się na konkretne studia, decydować będą m.in. wyniki egzaminów z wybranych przedmiotów.

Jak zaznacza ekspert, istnieje wiele dobrze płatnych zawodów, które można wykonywać bez studiów. Przykładem są automatycy produkcji, czy po prostu osoby o przygotowaniu technicznym.

Wydatki studentów Wydatki studentów

Matura 2024:

 • 7 maja (wtorek) rano będzie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym.
 • Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu. 
 • 8 maja (środa) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy z języka kaszubskiego, z łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.
 • 9 maja (czwartek) rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.

Posłuchaj

16:09
Ostatnie przygotowania do matury 2024. Kto przystąpi do egzaminu? Jaka przyszłość czeka maturzystów? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Data emisji: 2.05.2024
Godziny emisji: 8.21

IAR/zch/wmkor

Polecane