Miłosz, Szekspir, Limon. Trzeciomajowe wydanie "Trójki pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłosz, Szekspir, Limon. Trzeciomajowe wydanie "Trójki pod księżycem"
Wiosna w Trójkowym ogródku okiem Baszki Marcinik. Foto: Barbara Marcinik

Tym wydaniem "Trójki pod księżycem" otworzyliśmy święto 3 maja. Audycję rozpoczęliśmy wierszem Czesława Miłosza pod tytułem "Dar" w wykonaniu samego autora. 2024 jest Rokiem Miłosza.  

Innym tuzem światowej poezji, o którym posłuchaliśmy, był William Szekspir w tłumaczeniu także poety Stanisława Barańczaka. Nasze zaproszenie do tego wydania "Trójki pod księżycem" przyjęła Justyna Limon – wiceprezeska Fundacji Theatrum Gedanense.  

Inicjatorem powstania Fundacji był w 1990 roku mąż naszej rozmówczyni, prof. Jerzy Limon, współtwórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. To jego determinacji i szalonym pomysłom zawdzięczamy spektakularne wydarzenia poprzedzające budowę tego jedynego w swoim rodzaju teatru oraz towarzyszące kolejnym festiwalom.

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon

Prof. Limon był wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego. Pisał nie tylko poświęcone Szekspirowi książki, ale także eksperymentalne powieści. Podróżował (niechętnie w celach rekreacyjnych) głównie do Londynu. Był ceniony w Europie, a jego dzieła były nagradzane. Urodzony 24 maja 1950 roku, odszedł 3 marca 2021 roku.

5 maja ukazuje się wznowienie jego niewielkiej książeczki, wydanej w 1991 roku pod tytułem "Kaszubska Madonna". Justyna Limon opowiedziała o niej u progu święta, które jest także Świętem Maryi Panny Królowej Polski.

W części II audycji przypomnieliśmy wydanie "Magazynu bardzo kulturalnego" z 5 maja 2013 roku. Jego gośćmi byli prof. Jerzy Limon oraz Marek Kondrat, który w 2012 roku wystąpił jako aktor w Sonetach Szekspira, wydanych w formie płyty oraz książki. Długa rozmowa z Kondratem dotyczyła poezji Szekspira i jej czytania. 

Marek Kondrat w studiu radiowej  Trójki. Marek Kondrat w studiu radiowej Trójki.

Długi majowy weekend jest w tym roku wyjątkowo piękny. Dla wielu spośród nas jest to także czas nostalgicznych powrotów do tego, co kiedyś przeżywaliśmy, będąc razem, beztroscy, jak gdyby wiosna nigdy nie miała się skończyć...

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.05.2024
Godzina emisji: 0.05

zch/kc/wmkor

Polecane