Na wózku inwalidzkim w Himalajach? Michał Woroch w Trójce: chcieliśmy udowodnić, że można

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na wózku inwalidzkim w Himalajach? Michał Woroch w Trójce: chcieliśmy udowodnić, że można
Michał Woroch i Michał Nogaś w radiowej Trójce.Foto: PR3

Gościem Michała Nogasia był Michał Woroch. W Trójce po raz pierwszy pojawił się 18 lat temu, gdy brał udział w naszej akcji "Wielki wyścig". Wraz z kolegą Tomkiem przemierzał autostopem trasę Madryt-Warszawa. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Michał od dwóch dekad porusza się na wózku inwalidzkim, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Zwiedził obie Ameryki, był w Himalajach, założył fundację pomagającym osobom takim jak on.

  • Michał Woroch to podróżnik, fotograf i prelegent. Jest też laureatem wielu nagród.
  • Porusza się na wózku inwalidzkim i mimo to, wraz ze swoim niepełnosprawnym przyjacielem, przemierzył samochodem terenowym obie Ameryki, a później napisał o tym książkę.
  • Wyprawa Michała Worocha i Macieja Kamińskiego trwała prawie rok. Przejechali ponad 50 tysięcy kilometrów - z Buenos Aires do Ziemi Ognistej, a następnie na północ, do Prudhoe Bay na Alasce. Ostatni etap podróży to przejazd do Waszyngtonu.

- Jak sobie dobrze dostosuję przestrzeń, to mogę naprawdę dużo zrobić - podkreśla w audycji "Ludzie" Michał Woroch, podróżnik, fotograf, prelegent i laureat wielu nagród. - Kiedyś byłem załamany, że jeździłem na wózku, ale przekonałem się, że podróż i trudne wyzwania mogą dawać przyjemność - opowiadał w Polskim Radiu. 

Najczęściej czytane

Podróż do Ziemi Ognistej

Wyprawa jego i Macieja Kamińskiego trwała prawie rok. W tym czasie przejechali ponad 50 tysięcy kilometrów - z Buenos Aires do Ziemi Ognistej, a następnie na północ, do Prudhoe Bay na Alasce. Obaj podróżnicy na co dzień poruszają się na wózkach. Podróż odbyli specjalnie przystosowanym, dwudziestoletnim Land Roverem.

Nie poddawać się

Po drodze doszło do awarii silnika. By dokończyć podróż, Michał i Maciej musieli wrócić do kraju i naprawić samochód. Po dziewięciu miesiącach przerwy powrócili na trasę i dokończyli wyprawę. - Celem drugiej części trasy po Ameryce Północnej była miejscowość Deadhorse na Alasce - najdalej wysunięte na północ miasto, do którego udało nam się dotrzeć na kołach. O ile pierwszą część podróży mogę porównać do wspinaczki, to druga była jak schodzenie z góry. I tym razem znacznie ważniejsze niż miejsca, jakie odwiedziliśmy, były osoby, które spotkałem - opowiadał w Polskim Radiu.

Posłuchaj

51:37
Michał Woroch w Trójce: chcieliśmy udowodnić, że można (Ludzie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najważniejsze są historie i ci, którzy są ich częścią. Ludzie. Nowe pasmo w Trójce, a w nim opowieści z życia, wesołe, smutne, angażujące - bardzo różnorodne, mamy nadzieję, że z uniwersalnym przesłaniem.

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 1.05.2024
Godzina emisji: 23.07

zch/wmkor

Polecane