Drugie życie przedmiotów z odzysku. Nowy trend nie tylko w internecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Drugie życie przedmiotów z odzysku. Nowy trend nie tylko w internecie
Naprawianie zamiast wyrzucania to nowy, proekologiczny trend.Foto: Shutterstock/darksoul72

W trosce o domowy budżet i o dobro planety ludzie coraz częściej odchodzą od kupowania nowych rzeczy na rzecz tych z odzysku. W internecie powstaje coraz więcej serwisów, dzięki którym za darmo można wejść w posiadanie nie tylko używanych ciuchów czy mebli, ale nawet całkiem dobrej przyczepy kempingowej.

  • W internecie powstaje coraz więcej tzw. grup śmieciarkowych. Dołączają do nich ci, których nie stać na zakup nowych rzeczy, ale również osoby majętne, hołdujące zasadzie "zero waste", polegającej na dawaniu nowego życia przedmiotom, których ktoś inny już nie potrzebuje.
  • Unia Europejska wprowadza przepisy mające ułatwić naprawę zepsutego sprzętu RTV i AGD. Chce też ograniczyć handel tanimi i szybko niszczącymi się ubraniami, szkodliwymi dla środowiska.
  • W zachodniej Europie powstaje coraz więcej sklepów oferujących używane przedmioty, odzyskane ze śmietników.

Krakowski skrzat Szyszkodar rozwozi używane książki po parkowych biblioteczkach. Tomy wynajduje w śmietnikach lub zabiera od ludzi, którzy chcą się ich pozbyć. – Ostatnio, gdy miałem postój na Rynku, zatrzymała się przy mnie pani przewodniczka, przywitała się i powiedziała do młodzieży, którą oprowadzała: "Proszę zobaczyć, to najlepsza wizytówka Krakowa" – mówi z dumą Michał "Szyszkodar" Klimczyk.

Samochód oddam w dobre ręce

Używane rzeczy przeżywają swój renesans – największe internetowe platformy sprzedażowe uruchamiają kąciki, w ramach których można oddać komuś niepotrzebne meble, ciuchy czy sprzęt AGD. W mediach społecznościowych zawiązują się natomiast grupy, gdzie mieszkańcy danej społeczności wymieniają się informacjami o "skarbach" znalezionych na śmietnikach.

Dzięki internetowi czasami do skutku dochodzą dość osobliwe transakcje, takie jak na przykład dobieranie obuwia w pary, w przypadku gdy komuś uszkodzi się tylko jeden egzemplarz z kompletu. Zdarzają się też zaskakująco atrakcyjne oferty. – Cały czas nam opadają szczęki. W grupie zdarzały się już samochody, była oddana za darmo przyczepa kempingowa, która była w idealnym stanie, i maszyna przemysłowa do druku wielkoformatowego. Był człowiek, który cały kapitalny remont piętrowego domu na działce zrobił rzeczami pozyskiwanymi w grupie – opowiada Adam Fotek, założyciel "Fundacji z rąk do rąk".


Posłuchaj

3:41
Drugie życie przedmiotów z odzysku (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Unia Europejska walczy z zaśmiecaniem planety

Ten nowy trend ma wiele zalet, a jedną z nich jest mniejsze zaśmiecanie Ziemi wyrzucanymi przedmiotami, które z powodzeniem da się jeszcze eksploatować. Kolejnym krokiem mają być unijne przepisy ułatwiające naprawę uszkodzonego sprzętu elektronicznego, zamiast jego wymiany na nowy. Komisja Europejska chce wymusić na producentach, aby sprzedawany w sklepach na naszym kontynencie sprzęt był w pełni naprawialny. Bruksela ma też zamiar doprowadzić do ograniczenia podaży tanich, szybko niszczących się i trudnych do przetworzenia ubrań.

– Komisja Europejska zorientowała się, że nie można tolerować sytuacji, w której kupujemy za parę złotych robioną z tworzyw koszulkę, bluzę, spodnie czy cokolwiek innego i później to wyrzucamy, trafia to do systemu odpadów komunalnych i jest poważnym problemem – zauważa Filip Piotrowski z fundacji UNEP/GRID.

W zachodniej Europie powstaje coraz więcej sklepów stacjonarnych, w których można kupić używane przedmioty, odzyskane ze śmietników. Są one bardzo popularne i modne, szczególnie w krajach skandynawskich. – W Szwecji wręcz wypada sobie coś kupić do domu w takim miejscu – mówi gość Trójki.


Posłuchaj

7:43
Unia Europejska walczy z zaśmiecaniem planety (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Gość: Filip Piotrowski (Fundacja UNEP/GRID)
Data emisji: 30.04.2024
Godziny emisji: 6.51, 7.14

kc/wmkor


Polecane