Początek maja w Cieszynie to też literatura: 1 maja startuje festiwal Literatura na Granicy
Festiwal Literatura na Granicy – kilkudniowy, bogaty cykl spotkań i debat – towarzyszy cieszyńskiemu Przeglądowi Kino na Granicy już po raz siódmy. Wśród gości jak zwykle wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra tej części Europy. W tym roku zaplanowano 20 paneli, w których weźmie udział kilkudziesięciu uczestników. Będą to jak zwykle przekrojowe dyskusje, rozmowy o literaturze i spotkania z autorami.
Przegląd Kino na Granicy i festiwal Literatura na Granicy odbędą się w dniach 1-5 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie
Foto: Shutterstock.com/Henryk Sadura
- Przegląd Kino na Granicy, a więc także festiwal Literatura na Granicy, odbywać się będzie w dniach 1-5 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
- W tegorocznej edycji zaplanowano 20 paneli, w których weźmie udział wielu cenionych pisarzy, reporterów i ludzi pióra ze środkowej części Europy.
– Festiwal rozpoczną dwie dyskusje bilansujące polską i czeską obecność w Unii Europejskiej, ale także w strukturach euroatlantyckich w ogóle. Wydawało nam się, że taka dyskusja o naszym miejscu w Europie w pobliżu akurat tej granicy i tego mostu, po którym przypomnę w 1968 roku jechały niestety polskie czołgi w czasie agresji na Czechosłowację, jest symboliczna. I jest też nieodzowna – mówi Andrzej Jagodziński.
Podwójny temat przewodni: Kafka i Conrad
W tym roku są dwa przewodnie motywy: setna rocznica śmierci dwóch wybitnych, bodaj najbardziej znanych autorów ze środkowej Europy – Franza Kafki oraz Josepha Conrada. – To jest dobry pretekst do rozmów, które jednak nie będą jak konferencje akademickie, kafkologiczne czy conradowskie. Będzie to raczej raport o stanie dzisiejszego świata na podstawie ich twórczości, która wciąż jest aktualna i wciąż jest niezwykle atrakcyjna. Z pewnego punktu widzenia powiedziałbym: niestety – mówi Andrzej Jagodziński, autor programu festiwalu Literatura na Granicy. – To będą dwa główne motywy, wokół których odbędą się najważniejsze i podstawowe debaty – zapowiada.
Przeczytaj także
- Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości
- Monika Herceg z Chorwacji laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności
Spotkanie z literaturą non-fiction
Na granicy polsko-czeskiej (która dzięki temu, że od 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej, nie jest już właściwie granicą) nie może zabraknąć dyskusji o literaturze czeskiej, słowackiej, polskiej, ale także węgierskiej. Wybrzmi również konflikt, który rozgrywa się tuż za naszymi wschodnimi granicami. – Niestety nie może tego zabraknąć: od początku tradycyjnie już jedną debatę, albo nawet cały dzień, poświęcamy literaturze non-fiction. I w tym roku będzie to rozmowa reporterów wojennych, ludzi, który na wielu wojnach byli, uczestniczyli w nich i o nich pisali – opowiada Trójkowy gość. – To będzie Wojciech Jagielski, który uczestniczył w bodajże 13 wojnach. Będzie Tomáš Forró, wybitny słowacki reporter, który m.in. kilka lat spędził, obserwując najpierw wojnę w Donbasie, a teraz agresję Rosji. Będzie Petra Procházková, która niezwykle się angażuje w sprawę konfliktów w byłym Związku Radzieckim – wylicza.
Jiří Menzel jako felietonista
– Wydarzeniem specjalnym będzie premiera książki Jiříego Menzla, znanego i lubianego reżysera filmowego, m.in. twórcy "Pociągów pod specjalnym nadzorem" i "Postrzyżyn". Jednak mało kto wie, że Mencel był też znakomitym pisarzem – pisał m.in. z Bohumilem Hrabalem scenariusze filmowe. Jest również autorem znakomitej autobiografii, która w Polsce nie jest niestety jeszcze znana – mówi Andrzej Jagodziński. – Jest też autorem świetnych felietonów i właśnie one ukazały się w polskim wyborze kilka dni temu. Premiera będzie podczas Kina na Granicy, gdyż Jiří Menzel był gościem pierwszej edycji, kiedy był to jeszcze mały, dwudniowy przegląd, o którym nikt nie słyszał – dodaje.
***
Tytuł audycji: Program środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Andrzej Jagodziński (autor programu festiwalu Literatura na Granicy)
Data emisji: 29.04.2024
Godziny emisji: 12.17, 12.28
pr/kormp