Polskie okno na świat. Lotnisko na warszawskim Okęciu świętuje 90. urodziny!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie okno na świat. Lotnisko na warszawskim Okęciu świętuje 90. urodziny!
Port lotniczy imienia Fryderyka Chopina na warszawskim Okęciu.Foto: Arek Markowicz/PAP

- Dla Warszawy to miejsce pełne sentymentu i 90 lat wspaniałej, choć niełatwej historii. Było i jest dla Polski oknem na świat - mówi historyk lotnictwa profesor Andrzej Olejko. Dokładnie 90 lat temu, 29 kwietnia 1934 roku, oddano do użytku Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. 

  • Pierwsze lotnisko w Warszawie powstało w 1910 roku na Polu Mokotowskim.
  • W 1924 roku władze zakupiły 460 ha gruntów w osadzie Okęcie, na terenie gminy Skorosze, na ówczesnych południowych peryferiach Warszawy.
  • Trzy lata później rozpoczęło się plantowanie gruntu pod pasy startowe i zabudowania portu lotniczego.
  • Władze RP przeznaczyły na budowę łącznie około 10 milionów złotych.
  • W 1932 roku wraz z budową lotniska wytyczono ponadczterokilometrową aleję łączącą śródmieście stolicy z Okęciem. Jej patronami zostali zwycięzcy zawodów lotniczych Challenge 1932 - Stanisław Wigura i Franciszek Żwirko.

Uroczyste otwarcie Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie miało miejsce 29 kwietnia 1934 roku. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Janusz Jędrzejewicz, marszałek Sejmu Kazimierz Świtalski, minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, minister komunikacji Michał Butkiewicz i inni dostojnicy oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Okno na wielki świat

"W dużym pastelowym hallu widzimy kasę biletową, placówkę urzędu celnego, urząd telegraficzno-pocztowy, posterunek policji, kiosk z gazetami itp. Na górnym piętrze mieści się restauracja i wygodny taras, z którego można łatwo ogarnąć wzrokiem całe lotnisko. Wszędzie beton, szkło, marmur" - informował dwutygodnik "Lot i Obrona Przeciwlotniczo-Gazowa Polski". Do końca 1934 roku Okęcie obsłużyło 10 750 pasażerów.

Najczęściej czytane

Okęcie przed II wojną światową

W 1939 roku na Okęciu mieściło się dowództwo 1 Pułku Lotniczego, komenda Bazy Lotniczej oraz lotnisko im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Współpraca pomiędzy cywilnym kierownictwem portu i wojskowymi układała się pomyślnie, bo kierownictwo linii LOT oraz personel latający niemal w całości wywodził się z sił powietrznych RP.
Kilka tygodni przed wybuchem wojny Okęcie miało regularne połączenia z sześcioma krajowymi oraz 17 zagranicznymi lotniskami. Planowano też uruchomienie połączeń transatlantyckich.

Za żelazną kurtynę

16 i 17 stycznia 1945 roku wycofujące się z Warszawy oddziały niemieckie wysadziły część zabudowań i elementy infrastruktury lotniska. Kilka tygodni później rozpoczęto odbudowę portu lotniczego. Do 1947 roku zbudowano prowizoryczny budynek dworcowy z wieżą kontroli oraz betonową drogę startową i płytę postojową, hangary i obiekty bazy technicznej. Do końca lat 40. uruchomiono regularne połączenia m.in. ze stolicami państw tzw. demokracji ludowej - Belgradem, Moskwą, Bukaresztem i Pragą. Za żelazną kurtynę, do wrogich ideologicznie "krajów kapitalistycznych", latano niewiele. Na początku lat 50. na fali stalinowskich represji zwolniono część doświadczonych pracowników LOT. Po 1956 roku uruchomiono połączenia do Londynu, Paryża i Amsterdamu.


Port lotniczy im. Fryderyka Chopina

W 2001 roku port lotniczy otrzymał imię Fryderyka Chopina. Trzy lata później otwarto terminal Etiuda przeznaczony dla pasażerów linii budżetowych. W roku 2005 otwarto Terminal VIP Aviation, a od 2010 roku terminale 1 i 2 noszą wspólną nazwę "Terminal A". 

"Obecnie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w tej części Europy, przystosowanym do przyjmowania samolotów kodu F, czyli największych samolotów na świecie. W terminalu mieści się 108 stanowisk do odprawy biletowo-bagażowej, wyjście do samolotów możliwe jest przez 45 bramek. Dla przyspieszenia i poprawienia płynności kontroli paszportowej w marcu 2019 roku zainstalowano tzw. bramki biometryczne. Obecnie rozkładowo lotnisko obsługuje siedem połączeń krajowych i 112 zagranicznych" - informuje port lotniczy na stronie internetowej.


Posłuchaj

4:48
Polskie okno na świat. Lotnisko na warszawskim Okęciu świętuje 90. urodziny! (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Jakub Witkowski
Data emisji: 29.04.2024
Godziny emisji: 6.49

IAR/zch/wmkor

Polecane