Majówka na rowerze. Ciekawa trasa na Kielecczyźnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Majówka na rowerze. Ciekawa trasa na Kielecczyźnie
Kielecczyzna jest atrakcyjnym rejonem do zwiedzania na rowerzeFoto: shutterstock.com/Fotokon

Przejechanie rowerem szlaku architektonicznych perełek województwa świętokrzyskiego może być ciekawym pomysłem na spędzenie majówki. A jeśli Kielecczyzna leży za daleko, zawsze można poszukać innych atrakcji turystycznych na mapie Polski stworzonej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

  • 46 km długości i 10 dobranych z rozmysłem przystanków ma trasa rowerowa po województwie świętokrzyskim, opracowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
  • Kacper Kępiński jest autorem książki zatytułowanej "Ruch tektoniczny. Przewodnik po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego", wydanej przez NIAiU.
  • Instytut stworzył też podręczną mapę Polski, na której znajduje się niemal sto obiektów architektonicznych powstałych po 1989 roku, podkreślających lokalne walory miejsc, w których zostały wybudowane.

– Nie mam prawa jazdy, nie jeżdżę samochodem, więc pisanie przewodnika po architekturze, która jest rozrzucona po całym województwie, było wyzwaniem – przyznaje Kacper Kępiński.

Nie ma jak rower

Autor "Przewodnika po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego" przekonuje jednak, że rower jest idealnym środkiem lokomocji do odkrywania perełek regionu.

– Chodząc, można poznać dogłębnie jeden obiekt w ciągu dnia i to jest koniec. Samochód musimy zaparkować, wyjść i wrócić w to samo miejsce. A w przypadku takich obiektów jak Geopark Wietrznia w Kielcach fajnie jest sobie przejść od budynku, przez wystawę i później przez cały rezerwat, nie wychodząc z powrotem z tej samej strony. Rower daje wolność – mówi gość Trójki.

Autor kładzie w swej książce szczególny nacisk na połączenie architektury z otaczającym ją krajobrazem. Tytułowy ruch tektoniczny odnosi się natomiast do geologicznych walorów Gór Świętokrzyskich, które są unikatowe na skalę światową. Występują tam skały osadowe reprezentujące wszystkie okresy geologiczne, od prekambru do czwartorzędu.

Kępiński zapewnia, że opisana w przewodniku trasa jest wykonalna dla średniozaawansowanego kolarza w jeden dzień.  


Posłuchaj

5:05
Kacper Kępiński o architekturze województwa świętokrzyskiego i nie tylko, cz. 1 (Swoją drogą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Centrum edukacji z wapienia

Na południowy zachód od Kielc zlokalizowane jest Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, oddane do użytku w 2015 roku. Przy jego budowie wykorzystano kamień dostępny na miejscu. To ten sam wapień, który można zobaczyć na ścianie pobliskiego, nieczynnego kamieniołomu.

– Te budynki wtapiają się w zbocze góry, na której szczycie stoi zamek w Chęcinach, więc to wszystko jest takie bardzo ikoniczne, kamienne, ciężkie, ale jednocześnie widzimy, że jest to architektura bardzo współczesna – opowiada Kacper Kępiński.


Posłuchaj

11:20
Kacper Kępiński o architekturze województwa świętokrzyskiego i nie tylko, cz. 2 (Swoją drogą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Nie tylko Kielecczyzna

Rowerowy Szlak Architektury to ciekawa, ale niejedyna opcja na zbliżającą się majówkę. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki stworzył niedawno podręczną mapę Polski, na której znajduje się niemal sto obiektów architektonicznych powstałych po 1989 roku, które warte są zobaczenia. Wszystkie one podkreślają lokalne walory miejsc, w których zostały wybudowane.

– Zależało nam na pokazaniu jak najszerzej całego obszaru Polski. Oczywiście, to nie jest tak, że różne regiony są równo reprezentowane. Natomiast te regiony, które mają bardziej charakterystyczny kulturowo obraz, typu Podhale albo Małopolska, będą obfitowały w więcej przykładów – mówi Kępiński.


Stodoły wracają do łask

Gość audycji "Swoją drogą" zwraca uwagę na rosnący w siłę trend wykorzystywania przy nowych projektach nie tylko lokalnych materiałów, ale także tradycyjnych rozwiązań architektonicznych, stosowanych od pokoleń przy budowie wiejskich chałup czy stodół.

- To nie musi być cytowanie dosłowne, to może być na przykład sposób kształtowania dachu. Czy dwuspadowy dach na naszym domu jest wzdłuż drogi czy szczytem do drogi? To różnie wygląda w różnych regionach. Takie rzeczy wydają nam się zupełnie niezauważalne, ale one w większej masie budynków budują jakiś krajobraz regionalności – mówi Kacper Kępiński.

Posłuchaj

6:20
Kacper Kępiński o architekturze województwa świętokrzyskiego i nie tylko, cz. 3 (Swoją drogą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Swoją drogą
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Kacper Kępiński (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki)
Data emisji: 27.04.2024
Godziny emisji: 12.13, 12.26, 12.45

kc/kormp

Polecane