Jak rozmawiać o wojnie? Jak chronić się przed lękiem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak rozmawiać o wojnie? Jak chronić się przed lękiem?
Wojna dociera do nas m.in. poprzez doniesienia medialne - o konflikcie w Ukrainie, Strefie Gazy czy o większych nakładach na obronnośćFoto: Shutterstock/BARANOV OLEKSANDR

Wojna wróciła - w codziennych doniesieniach medialnych z Ukrainy, Strefy Gazy, Jemenu, w decyzjach politycznych o zwiększaniu nakładów na obronność, o rozwoju polskiej armii, a także w informacjach o brakach w systemach obrony i uzbrojenia, jakie po latach głębokiego poczucia bezpieczeństwa w Europie będzie trzeba teraz szybko nadrabiać. Wojna powróciła także w języku, w naszej wyobraźni, w rozmowach o przyszłości. Wróciła i budzi lęk. Jakie uczucia się w nas rodzą, co z nami robią i co my możemy zrobić z nimi?

Posłuchaj

Jak rozmawiać o wojnie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak radzić sobie ze strachem przed wojną? Jak przełożyć go na działania, które mają moc uspokajania, ale także mogą okazać się kluczowe dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa? Jak się nie straszyć, ale swój strach traktować poważnie?

Jak się przygotowywać na "czarną godzinę", mając nadzieję, że ona nie nadejdzie? Jakie działania i decyzje podejmować już dziś, by nie mieć do siebie żalu za jakiś czas? Jakie rozmowy odbyć - z samym sobą, z bliskimi - w porę?

Goście "Klubu Trójki"

Praktyczne wskazania w tej dziedzinie przedstawili w tym wydaniu "Klubu Trójki" Cveta Dimitrowa, psychoterapeutka i filozofka, twórczyni ośrodka Znaczenia, oraz Paweł Mateńczuk (ps. Naval) - wojskowy, były żołnierz jednostki wojskowej GROM, utytułowany i wielokrotnie odznaczany, autor wielu książek, m.in. "Ostatnich gryzą psy" czy "Ekstremalny poradnik przetrwania".


Posłuchaj

50:47
Jak rozmawiać o wojnie? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

"Klub Trójki" to pasmo publicystyczne z udziałem ekspertów oraz słuchaczy, godzina, w czasie której każde słowo ma znaczenie. Od poniedziałku do czwartku o godz. 20.00 rozmawiamy na antenie Trójki o sprawach, którymi żyją Polska i świat.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Paulina Wilk
Data emisji: 25.04.2024
Godzina emisji: 20.07

qch/kc

Polecane