"Co do zasady są zrozpaczeni". Współczesny mężczyzna: czym żyje i co go trapi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Co do zasady są zrozpaczeni". Współczesny mężczyzna: czym żyje i co go trapi?
Zaradny i odnoszący wyłącznie sukcesy, czy wrażliwy i mówiący o swoich problemach? Jaki powinien być mężczyzna?Foto: Evannovostro/Shuttersttock

Jaki powinien być współczesny mężczyzna? Twardy, nieokazujący emocji i umiejący poradzić sobie ze wszystkim, czy też zdolny do okazywania uczuć? Coraz częściej słyszymy w końcu o tym, że mężczyźni również mają swoje problemy, jednak niejednokrotnie wstydzą się mówić o nich głośno.

Patrycja Wieczorkiewicz jest dziennikarką, feministką, aktywistką oraz współautorką książki "Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności". W swoim wydawnictwie, napisanym wspólnie z Aleksandrą Herzyk, gościni "Klubu Trójki" opisuje internetową społeczność inceli i przegrywów - mówiąc inaczej: mężczyzn, którzy w sieci wylewają swoje frustracje związane z męskością czy feminizmem. Autorka przyznaje, że wchodząc w to środowisko, spodziewała się fali mizoginii. Rzeczywistość okazała się jednak inna.

Pływanie w rozpaczy

- To, co mnie zalało, to była studnia rozpaczy. Do tej pory czytałam o tym środowisku w kontekście wyłącznie agresji, mizoginii, ataków z zagranicy. Jeśli pisało się o tym środowisku w Polsce, to pisało się przez pryzmat amerykański, a to bardziej zradykalizowane środowisko - opowiada Patrycja Wieczorkiewicz. - Ci chłopcy piszą tam codziennie; większość tego, co się tam pojawia, to jest rozpacz, depresja, izolacja, skrajna samotność czy brak możliwości zwrócenia się do kogokolwiek. To również patologia w domu, doświadczenie bycia gnębionym w szkole i chorób psychicznych. To bardzo często osoby ze spektrum autyzmu, a jak wiemy z badań, osoby ze spektrum autyzmu mają dużo większe trudności z wejściem w relacje - zaznacza rozmówczyni Michała Matusa. 

Jacek Masłowski, prezes Fundacji Masculinum, psychoterapeuta i filozof od lat pracujący z mężczyznami, zaznacza z kolei, że we wspomnianym morzu rozpaczy pływają nie tylko młodzi. Powołując się na Steve'a Biddulpha, psychologa ds. relacji, wskazuje, że mężczyźni są mistrzami świata w unikaniu kontaktu ze sobą i trudnymi emocjami. - Współcześni mężczyźni co do zasady są zrozpaczeni. (...) Ich problemy do niedawna były dosyć niezamiecione pod dywan - ocenia ekspert.

Najczęściej czytane:

Męski, czyli pozbawiony emocji?

- Od wielu lat mówi się o tym, że męskość jako taka jest w jakiś sposób negatywna. Mówi się, jacy mężczyźni mają nie być i tak dalej. (...) Męskość obiera się jak cebulę. Jest coraz mniej tego, co jest w ogóle możliwe w funkcjonowaniu mężczyzny, stąd też kłopot we współczesnym budowaniu męskości. Natomiast jest bardzo niewiele narracji włączających pozytywne wzorce. Mężczyzna, i to jedno z jego źródeł frustracji, głównie słyszy, jaki ma nie być - komentuje Jacek Masłowski.

Czy możemy jednak mówić o dyskryminacji mężczyzn? Patrycja Wieczorkiewicz podkreśla, że na pewno ma to miejsce na poziomie emocjonalnym. - Uważam, że tak naprawdę od samych narodzin mężczyźni są kastrowani emocjonalnie; wtłaczani we wzorce, które są dla nich samych opresyjne - ocenia aktywistka. - To nie jest tak, że mężczyźni rodzą się z jakąś złą naturą. Często widzę takie przebitki w feministycznej narracji, że z mężczyznami jest z góry coś nie tak. (...) Te podziały są bez sensu, a nimi są usprawiedliwiane istniejące różnice między płciami i to, że nie ma sensu przeciwdziałać tym wzorcom. Kluczowe jest to, by kłaść nacisk na to, jak wychowujemy chłopców. Edukujmy ich tak, żeby odczuwali i wyrażali emocje, reszta przyjdzie za tym - podkreśla gościni "Klubu Trójki".


Posłuchaj

51:30
Rola współczesnego mężczyzny. Czym żyje i co go trapi? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Data emisji: 24.04.2024
Godzina emisji: 20.06

qch

Polecane