Chopin odbrązowiony. Spektakl we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chopin odbrązowiony. Spektakl we Wrocławskim Teatrze Pantomimy
Jędrzej Piaskowski, reżyser spektaklu "I love Chopin". Foto: PAP/Piotr Polak

– Szukamy Chopina, który jest człowiekiem. Chcemy spojrzeć na niego inaczej niż jak na brązową figurę na piedestale, która jest niedotykalna – mówi Jędrzej Piaskowski, reżyser spektaklu "I love Chopin" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

  • Fryderyk Chopin jest najbardziej znanym polskim kompozytorem, a organizowane co 5 lat w Warszawie Konkursy Chopinowskie cieszą się zainteresowaniem całego świata.
  • Premiera spektaklu "I love Chopin" odbędzie się 17 maja 2024 roku we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. H Tomaszewskiego.
  • Twórcy spektaklu chcą odbrązowić postać naszego narodowego kompozytora.

Jędrzej Piaskowski jest wykształcony muzycznie i przyznaje, że jego patrzenie na postać Chopina jest nieco nietypowe. – Ja przede wszystkim cenię jego osobowość. On był niesamowicie ciekawą osobą, typem, jakiego ja prywatnie szczególnie lubię, tzn. był bardzo trudną osobą we współżyciu, być może toksyczną. Ale ta toksyczność jego osobowości dawała taki świetny, bardzo ciekawy miks z jego muzyką, którą dzisiaj znamy i gramy.

Takie podejście do osoby genialnego kompozytora znajduje swoje odzwierciedlenie w spektaklu "I love Chopin". – Szukamy Chopina, który jest człowiekiem. Szukamy dróg, które zbliżają go do nas, pozwalają spojrzeć na niego troszkę inaczej niż jak na jakąś brązową figurę na piedestale, która jest niedotykalna i co do której nie można mieć żadnych wątpliwości – opowiada gość Trójki.

Nieznośna świętość kompozytora

Piaskowski dodaje, że Chopin funkcjonuje w Polsce w sposób szczególny. – Myśmy zrobili z niego świętego, którym on nie był. Ta świętość jest już posunięta tak daleko, że stała się już nieznośna – mówi reżyser. Podaje za przykład czas organizowania Konkursów Chopinowskich, "kiedy wszyscy dostają jakiegoś Chopinowskiego szajbla i wzbijają się na wyżyny pretensjonalności w mówieniu o jego muzyce i jego osobowości".

Twórcy "I love Chopin" chcą zmienić postrzeganie postaci Chopina. W spektaklu poruszony jest m.in. temat relacji, jaka łączyła kompozytora z Tytusem Wojciechowskim. Do dziś zachowały się listy, jakie obaj panowie pisywali do siebie. – Jest spór pomiędzy światem fascynatów a światem muzykologów, czy to są listy miłosne. Eksplorujemy ten temat, odczytujemy też te listy w spektaklu. Bez badania życia prywatnego Chopina trudno w ogóle mówić o jego muzyce – uważa Jędrzej Piaskowski.


Posłuchaj

5:24
Chopin odbrązowiony. Spektakl we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 24.04.2024
Godziny emisji: 14.31

kc/wmkor

Polecane