Renata Lis i Elżbieta Czerwińska w Trójce. Z jakimi trudnościami muszą mierzyć się pary homoseksualne w naszym kraju?
2024-04-24, 13:04 | aktualizacja 2024-04-24, 15:04
Gościniami Michała Nogasia w audycji "Ludzie" były Renata Lis - pisarka - i Elżbieta Czerwińska, które są parą od ponad 30 lat. Nie mogąc zawrzeć związku małżeńskiego w Polsce, wzięły ślub w Kopenhadze. Opowiedzą między innymi o tym, czego nie jest w stanie im dać Polska, z jakimi trudnościami muszą mierzyć się pary homoseksualne w naszym kraju i jak wygląda ich związek na co dzień.
- Renata Lis i Elżbieta Czerwińska po ponad 30 latach zawarły związek małżeński. Ceremonia miała miejsce w Kopenhadze.
- - Od czasu naszego ślubu zmieniło się bardzo dużo. A to zaledwie miesiąc - przyznaje w rozmowie pisarka.
- - Pary jednopłciowe powinny mieć możliwość - minimum - zawarcia związku partnerskiego, z kolei dzieci powinny mieć uregulowaną sytuację prawną - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia minister do spraw równości, posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.
- Ślub jest czymś niesłychanie ważnym. Przed nim miałam poczucie, że cała ziemia się rusza i że jest to przygotowanie do pewnej inicjacji, którą przeżyłam w wielu 65 lat. Gdy już to w końcu się stało, mam poczucie, jakby ciężar gatunkowy życia się zmienił. Czuję ważność własnego życia i życia mojej żony - powiedziała w Trójkowej audycji "Ludzie" Elżbieta Czerwińska, żona Renaty Lis.
"Czuję duży spokój i poczucie głębokiego ładu"
- To wszystko, o czym mówi Elżbieta, brzmi bardzo poważnie, ale wyraża też moje odczucia. Co dla mnie zaskakujące, okazało się, że wszystkie te rytuały społeczne, formy i rytuały przejścia naprawdę działają. Może śmieję się trochę niezbyt mądrze, ale dla mnie jest to czymś nowym. Byłam sceptyczna co do małżeństwa i rosłam w nastawieniu kontrkulturowym. Myślałam: po co nam te wszystkie papiery, przecież najważniejsze jest to, co między nami. Oczywiście to jest najważniejsze i rosło między nami prawie 30 lat, ale okazało się, że przeprowadzenie tego przez formę społeczną i nadanie formy małżeństwa, ślubu cywilnego, coś zmienia i robi coś dobrego z ludźmi. Czuję duży spokój i poczucie głębokiego ładu. Czuję, że wszystkie rzeczy w moim życiu znalazły swoje miejsce, a ja jestem w nim dobrze osadzona. Wiem, kim jestem i kim jest Elżbieta. Wszystko stało się dla mnie jasne - przyznała Renata Lis, pisarka i tłumaczka.
- Lulla La Polaca: jeżeli wszyscy będziemy patrzyli z tolerancją, będzie nam się lepiej żyło
- Violet Fund - by wykluczani czuli się dobrze w pracy
"Towarzyszy mi nieustanne zdziwienie"
- Moim nieustannym zdziwieniem od miesiąca jest to, że ślub naprawdę zmienia wiele - zaznaczyła Renata Lis. - Renata nie rozstaje się z obrączką, ani w dzień, ani w nocy. W zasadzie jej nie zdejmuje. U mnie jest trochę inaczej, ale wkładając tę obrączkę na palec, czuję, że coś się dzieje, że jest to sygnał dla świata, że jestem poślubiona i jestem w innej sytuacji egzystencjalnej, społecznej, i że ta obrączka, którą często całuję na palcu żony, jest w jakiś sposób ważna - dodała Elżbieta Czerwińska.
Posłuchaj
Renata Lis:
- Polska pisarka i tłumaczka.
- Za debiutancką "Rękę Flauberta" (2011) otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, a także nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.
- Jej książka "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (2015) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike i półfinale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.
- Z równie gorącym przyjęciem spotkał się jej biograficzny esej "Lesbos" (2017), nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike i Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.
- W 2022 roku Renata Lis została nominowana do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości (z Jerzym Jarniewiczem i Michałem Witkowskim).
***
Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 23.04.2024
Godzina emisji: 23.07
zch/kormp