Wystawa obrazów Antoniego Fałata w warszawskiej galerii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa obrazów Antoniego Fałata w warszawskiej galerii
Wystawa obrazów Antoniego Fałata pojawi się w warszawskiej galeriiFoto: PAP/Marcin Obara

W swoich pracach zawsze na pierwszym planie stawia człowieka, wokół którego buduje artystyczne tło. Trwają ostatnie przygotowania do wernisażu wystawy "Antoni Fałat. Obrazy z lat 1975–2017", z udziałem samego artysty.  

  • Antoni Fałat jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów na świecie. Jego prace znajdują się w wielu galeriach i muzeach, a także w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. 
  • Wernisaż wystawy obrazów Fałata odbędzie się w piątek, 26 kwietnia, o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie. 

– Jest to malarstwo skoncentrowane na przedstawianiu człowieka. Reprezentuje nurt tak zwanej nowej figuracji, czyli malarstwa po drugiej wojnie światowej, które skoncentrowane było na przedstawianiu kondycji człowieka we współczesnym społeczeństwie – mówi o twórczości Antoniego Fałata Katarzyna Lewandowska z Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. 

Kobiety i Historia przez duże H

Fałat często malował kobiety ze swojego otoczenia. Postaci z jego obrazów wyglądają, jakby zostały wycięte z ich naturalnego środowiska i osadzone w nowym kontekście. 

– Twórczość Antoniego Fałata jak w soczewce skupia polskość i uczy nas patrzenia na Historię pisaną od dużej litery, jak i na wszystkie elementy, które składają się na losy narodu. On dostrzegał w tym otoczeniu, w którym żył, pewne symptomy różnych przemian, znaki czasu – uważa dr Justyna Napiórkowska, historyczka sztuki i europeistka. 

– Dukt pędzla Fałata zawsze jest zdecydowany, ale też oszczędny. Pozwala odbiorcy interpretować po swojemu jego dzieło. To malarstwo nie jest dekoracyjne, to malarstwo jest głębokie – dodaje właścicielka galerii Katarzyna Napiórkowska.

Przestrzeń do rozwoju

Dla Antoniego Fałata punktem wyjścia do tworzenia obrazów były wielokrotnie stare fotografie, na przykład portrety rodzinne. Artysta stworzył szkołę, która w latach 80. wydała wielu znakomitych absolwentów. – To oznacza, że chciał dać przestrzeń dla innych, dla twórczości, dla rozwoju – mówi Katarzyna Napiórkowska.

Wernisaż wystawy z udziałem samego mistrza, prof. Antoniego Fałata, odbędzie się w piątek, 26 kwietnia, o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie. 

Posłuchaj

4:31
Wystawa obrazów Antoniego Fałata w warszawskiej galerii (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 23.04.2024
Godzina emisji: 10.39

kc/kormp

 

 

Polecane