Cukier cichym zabójcą mózgu. Naukowcy alarmują

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cukier cichym zabójcą mózgu. Naukowcy alarmują
Słodzenie herbaty nie jest zdrowym nawykiemFoto: Shutterstock/goffkein.pro

Cukier, niczym narkotyk, daje chwilową przyjemność, a na dłuższą metę niszczy nasz organizm. Potwierdzają to nowe badania amerykańskich naukowców, których ustalenia powinny szczególnie zaniepokoić młodzież sięgającą po niezdrowe jedzenie.

  • Badacze z University of Southern California ustalili, że jedzenie tzw. śmieciowej żywności w młodym wieku prowadzi do zaburzeń pamięci, które mogą być nieodwracalne.
  • Spożywanie nadmiernej ilości cukru może być przyczyną wielu groźnych chorób.
  • Aby zminimalizować zgubny wpływ śmieciowego jedzenia, powinniśmy jeść m.in. tłuste ryby morskie, orzechy włoskie, nasiona chia, siemię lniane, zielone warzywa, owoce jagodowe i awokado.

O szkodliwym działaniu cukru na nasz organizm wiemy nie od dziś. Jego nadmierne spożywanie niszczy zęby, może prowadzić do otyłości, insulinooporności i cukrzycy. Cukier prowadzi też do wytwarzania w organizmie wolnych rodników i stanów zapalnych, sprzyjających rozwojowi różnych chorób.

Jedzenie dla zabawy

– Niestety, jedzenie zaczęło pełnić funkcje już nie typowo odżywcze, dostarczyciela składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, ale czegoś na nudę, na stres, na zmęczenie, na wyrzut dopaminy w naszym mózgu. Śmieciowe jedzenie, czyli między innymi słodycze, daje właśnie taki efekt dla naszego mózgu, a długoterminowo tak naprawdę go niszczy – mówi dietetyk kliniczny dr Hanna Stolińska.

Gościni Trójki zwraca uwagę, że jedzenie pełni też w naszej kulturze rolę najważniejszego elementu podczas świąt czy imprez rodzinnych. – Nie patrzymy na inne aspekty, jak na przykład wspólne bycie ze sobą, tylko wszystko wiąże się z jedzeniem. W dzisiejszych czasach miłość i zainteresowanie okazujemy jedzeniem, zamiast skupiać się na innych, prozdrowotnych aktywnościach – ubolewa dr Stolińska.

Szczury bez pamięci 

Naukowcy z University of Southern California zrobili eksperyment, z którego wynika, że jedzenie obfitujące w cukier i niezdrowy tłuszcz może być katastrofą dla rozwijającego się mózgu. Młode szczury, którym zafundowano taką dietę, miały wyraźne problemy z uczeniem się nowych rzeczy, a w ich mózgach zaobserwowano niższy poziom neuroprzekaźnika o nazwie acetylocholina. 

– Sygnały oparte na wykorzystaniu acetylocholiny to mechanizm, który pomaga zapamiętywać różne zdarzenia. U ludzi podobnie działa pamięć epizodyczna, która pozwala pamiętać przeszłość. U szczurów karmionych karmą pełną tłuszczu i cukru tych sygnałów brakuje – stwierdziła Anna Hayes, główna autorka badania.

Zdrowo jeść, by fajnie żyć

Aby choć trochę zminimalizować zgubne skutki spożywania śmieciowego jedzenia, powinniśmy uzupełniać nasz jadłospis o produkty odżywiające mózg. Należą do nich m.in. zawierające kwasy omega-3 tłuste ryby morskie, a także orzechy włoskie, nasiona chia, siemię lniane, zielone warzywa, owoce jagodowe oraz awokado. Dobra wiadomość jest taka, że do tej grupy należy też czekolada – ale tylko ta gorzka. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

– Pamiętajmy, że jedzenie ma być przyjemnością, ale nie tą najważniejszą w naszym życiu. Mamy zdrowo jeść i dbać o siebie po to, żeby mieć siłę robić inne fajne i przyjemne rzeczy – mówi Hanna Stolińska. 


Posłuchaj

7:07
Cukier cichym zabójcą mózgu. Naukowcy alarmują (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gościni: dr Hanna Stolińska (dietetyk kliniczny)
Data emisji: 23.04.2024
Godzina emisji: 13.14

kc/mpkor

Polecane