Operacja Czysta Rzeka - działania na rzecz środowiska z rywalizacją w tle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Operacja Czysta Rzeka - działania na rzecz środowiska z rywalizacją w tle
Do akcji sprzątania na terenie województwa lubelskiego zgłosiło się ok. 200 osóbFoto: encierro/Shutterstock

Na dnie oraz brzegach rzek można znaleźć rozmaite rzeczy. To nie tylko powalone drzewa i rośliny, ale też śmieci pozostawione przez człowieka. Z niechcianymi "dekoracjami" walczą uczestnicy ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. W tym roku akcja odbywa się po raz szósty; poza zbiornikami wodnymi wolontariusze sprzątną również m.in. tereny leśne. Operacja obejmie m.in. tereny województwa lubelskiego, gdzie organizatorzy przewidzieli również nagrody dla uczestników.

  • W tym roku po raz szósty uczestnicy Operacji Czysta Rzeka ruszyli do sprzątania terenów leśnych oraz rzek.
  • Akcja ma zasięg ogólnopolski. W województwie lubelskim po raz drugi sztab Kanukam przy wsparciu Stowarzyszenia Kuźnia Kultury. Do poprawienia wyniku z ub. roku wolontariuszy mają zachęcić nagrody przygotowane przez organizatorów. 

Akcja odbywa się regularnie od 2018 roku. Zrodziła się z pomysłu sprzątnięcia rzeki Bug i jej dopływów. Okazało się jednak, że podobna potrzeba występuje w innych zakątkach Polski. W ten sposób jednodniowa operacja przekształciła się w ogólnokrajową akcję.

W tym roku po raz drugi w sprzątanie włączają się Spływy Kajakowe Kanukam przy wsparciu Stowarzyszenia Kuźnia Kultury w województwie lubelskim. 27 kwietnia wolontariusze wyruszą z Tarzymiech w gminie Izbica, by posprzątać teren wzdłuż koryta rzeki Wieprz. Oprócz ekip pieszych zorganizowane zostaną drużyny, które będą wyławiać śmieci z pokładów kajaków. Sprzątanie odbędzie się na czterech wytyczonych wcześniej trasach: Nielisz-Wirkowice, Wirkowice-Tarnogóra, Tarnogóra-Dworzyska oraz Dworzyska-Krasnystaw. - W tym momencie jest około 200 naszych zarejestrowanych uczestników. Nie mamy już możliwości rejestracji, kajaki są zajęte, ale zapraszamy do sekcji pieszej - zachęca Sylwia Rudnicka, organizatorka ze sztabu Kanukam.

Sprzątanie rzeki z kajaków jest trudnym zadaniem, m.in. ze względu na ograniczone miejsce na jego pokładzie. Tu z pomocą wolontariuszom przychodzą Ochotnicze Straże Pożarne. - Ze swoimi sprzętami, motorówkami i quadami, będą pomagać nam zwozić te śmieci i odciążać kajaki - opowiada organizatorka.

Sprzątanie w duchu rywalizacji

W ubiegłym roku w całym województwie lubelskim podczas Operacji Czysta Rzeka udało się zebrać 4130 worków śmieci. Aby zmotywować wolontariuszy do poprawienia tego wyniku, organizatorzy w tym roku organizują konkurs na największą ilość zebranych odpadów oraz na najciekawszą znalezioną rzecz. - Żyjemy w takim regionie, który jest naprawdę wybitny pod względem przyrodniczym. Uczestniczymy w Operacji po raz drugi, ale od 14 lat sami organizujemy spływy ekologiczne. Jest taka potrzeba, żeby przestrzeń wokół nas była czysta, byśmy mogli się nią delektować - podkreśla Sylwia Rudnicka.

Najczęściej czytane:

A co można znaleźć podczas sprzątania? Niektóre "okazy" potrafią zaskoczyć. - Niestety można znaleźć wszystko. Z dziwnych rzeczy bywają krzesła, lodówki, pozostałości z II wojny światowej. Podczas ubiegłorocznej akcji znaleźliśmy też i uratowaliśmy małego bobra, który znalazł teraz swoje miejsce w leśnym przytulisku pod Lublinem - wymienia rozmówczyni Roberta Grzędowskiego.


Posłuchaj

5:13
Operacja Czysta Rzeka - działania na rzecz środowiska z rywalizacją w tle (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gościni: Sylwia Rudnicka (organizatorka sztabu Kanukam Operacji Czysta Rzeka)
Data emisji: 22.04.2024
Godziny emisji: 7.16

qch/wmkor

Polecane