Dzień języka chińskiego. Czy trudno nauczyć się drugiego najpopularniejszego języka na świecie?

- Kocham język chiński za to, że wydaje się naprawdę trudny, a tak naprawdę jest prostszy niż język polski - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Beata Kołodziej, sinolog i nauczycielka języka chińskiego na SWPS. Czy rzeczywiście język Państwa Środka jest łatwy do nauczenia?

Dzień języka chińskiego. Czy trudno nauczyć się drugiego najpopularniejszego języka na świecie?

Czy trudno jest nauczyć się języka chińskiego?

Foto: Shutterstock/Adam Yee

  • Język chiński jest drugim najpopularniejszym językiem na świecie
  • Największą trudność w jego nauce może sprawiać to, że jest to język tonalny
  • Zdaniem nauczycielki języka chińskiego, specyficzne dla nas pismo jest bardzo logiczne i zdecydowanie można się go nauczyć

Język chiński mandaryński to drugi, po angielskim, najpopularniejszy język na świecie. Trudno się temu dziwić, bo według najnowszych danych Chińczyków jest obecnie ponad 1 mld 400 mln, ale osób które mówią po chińsku jest zdecydowanie więcej.

Nauka języka chińskiego

Beata Kołodziej, która uczy języka chińskiego powiedziała w audycji "Zapraszamy do Trójki", że tylko z pozoru wydaje się on bardzo trudny. - Według mnie gramatyka języka chińskiego jest prosta. Da się nauczyć tych wszystkich znaków, które składają się ze schematów. Np. osoby, które mają umysł analityczny świetnie radzą sobie z nauką tego języka - ocenia.

- Kiedyś przerażało mnie pismo chińskie. Później okazało się, że jest ono bardzo logiczne. Np. znak trzech kresek oznaczają "jeść". Doczepia się ten element do innej części znaków i to jest kategoria, która oznacza coś związanego z jedzeniem - dodała.

Co jest najtrudniejsze w języku chińskim?

Schematy i logiczne pismo to jednak nie wszystko. Język polski jest trudny do nauki dla obcokrajowców ze względu na złożoną gramatykę. Co może być największą trudnością dla nas w języku chińskim? - Język chiński jest językiem tonalnym i to jest jedną z jego największych trudności. My nie mówimy w tonach. Po chińsku jest różnica w tym, w jakim tonie wypowiemy dane słowo - wyjaśnia Beata Kołodziej.

Beata Kołodziej: czy język chiński jest trudny do nauki? (Zapraszamy do Trójki)
9:13
+
Dodaj do playlisty
+

A o to, co o języku chińskim sądzą Polacy, zapytała w sondzie Aleksandra Dobieszewska:

Sonda: co sądzimy o języku chińskim? (Aleksandra Dobieszewska/Trójka)
2:12
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Autor materiału: Aleksandra Dobieszewska
Gość: Beata Kołodziej (nauczycielka języka chińskiego na SWPS)
Data emisji: 20.04.2024
Godziny emisji: 7.28, 7.35

dz

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.