Program 1 Polskiego Radia skończył 98 lat. "Jedynka jest anteną uniwersalną"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Program 1 Polskiego Radia skończył 98 lat. "Jedynka jest anteną uniwersalną"
Program 1 Polskiego Radia świętuje 98. urodziny. Dziś na antenie usłyszymy audycje nadawane od kilku dekad, i zupełne nowościFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Radiowa Jedynka ma 98 lat. Wszystko zaczęło się 18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 w stacji nadawczej Polskiego Radia w Warszawie. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Dziś na antenie usłyszymy liczące sobie kilka dekad audycje, ale i nowe, atrakcyjne pozycje.

  • Program 1 Polskiego Radia rozpoczął nadawanie 18 kwietnia 1926 roku.
  • W ramówce anteny znajdziemy wieloletnie audycje oraz nowe propozycje.
  • - Nie ma radia bez słuchaczy - mówi Paulina Stolarek-Marat, redaktorka naczelna radiowej Jedynki.

Jedną ze sztandarowych audycji radiowej Jedynki jest "Lato z Radiem". To jeden z najpopularniejszych, ale i najstarszych programów - po raz pierwszy wyemitowany został w latach 70. Wakacyjna audycja to wiele nierozłącznie związanych z nią elementów - podróże po całej Polsce, konkursy, pikniki rodzinne i koncerty. Pojawiają się również nowe pomysły - w 2023 roku przez całe lato słuchacze Programu 1 Polskiego Radia tworzyli powieść kryminalną pt. "Klątwa serca maharadży". - Mała, skromna redakcja. Nieduży, ale zgrany i zaprzyjaźniony zespół ludzi pracujących przy tej audycji - opowiada Maciej Walecki, reporter związany z radiową Jedynką od siedmiu lat.

Na antenie Programu 1 znajdziemy więcej tradycyjnych audycji. Codziennie, w samo południe, usłyszeć można na przykład hejnał z wieży kościoła Mariackiego. - To są audycje nadawane niezmiennie, od samego początku, jak na przykład słuchowiska i Teatr Polskiego Radia - mówi Marcin Kusy, szef redakcji muzycznej Jedynki. - Wiele z tych audycji wiekowych, albo bardzo nobliwych i jednocześnie aktualnych, powstało w latach 50., na przykład "Matysiakowie" i "Kronika sportowa", z niezmiennym sygnałem od początku - opowiada redaktor.

Czytaj także: Program 1 Polskiego Radia świętuje 98. urodziny!

Spotkania z muzyką na żywo

- Wydaje mi się, że coś, co kiedyś rozpocząłem w Trójce, czyli koncerty w studiu im. Agnieszki Osieckiej, było i jest kontynuowane w Jedynce: w Studiu im. Władysława Szpilmana i naszym flagowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego - mówi Paweł Sztompke, dziennikarz Programu 1. - Takie bezpośrednie spotkanie na żywo, ale i również z wydźwiękiem antenowym, powoduje jednak inny stopień satysfakcji. Chociaż byłbym niesprawiedliwy, mówiąc, że nasza codzienność jest czymś mniej ekscytującym - dodaje.

Najczęściej czytane:

"Nie ma radia bez słuchaczy"

- Cieszę się przede wszystkim z tego, że w takiej codziennej pracy mogę czerpać z tej wieloletniej tradycji, ale i z doświadczenia starszych kolegów. Ta atmosfera współpracy, wzajemnej pomocy, jest bardzo napędzająca - przyznaje Patryk Michalski, prowadzący w Programie 1 m.in. "Ekspres Jedynki".

A czego można życzyć rozgłośni w dniu 98. urodzin? - Życzenia składa się zazwyczaj jubilatom. Ale w przypadku radia trzeba je składać słuchaczom, bo nie ma radia bez słuchaczy - mówi Paulina Stolarek-Marat, redaktorka naczelna radiowej Jedynki. - Życzę więc słuchaczom, żeby Jedynka nadal im towarzyszyła każdego dnia i była takim przyjacielem w życiu.


Posłuchaj

6:36
Program 1 Polskiego Radia kończy 98. lat. "Jedynka jest anteną uniwersalną" (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Autorka materiału: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 18.04.2024
Godzina emisji: 

qch

Polecane