Codzienność w państwie pierwszych Piastów. W lednickim muzeum ruszył sezon turystyczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Codzienność w państwie pierwszych Piastów. W lednickim muzeum ruszył sezon turystyczny
Nowy sezon turystyczny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy rozpoczął się 16 kwietniaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jak żyli Polacy za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego? Od niedawna znów możemy przekonać się na własne oczy. 16 kwietnia rozpoczął się nowy sezon turystyczny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Znajdziemy tam nie tylko pozostałości jedenastowiecznej fortecy, ale też największą w Europie kolekcję broni wczesnośredniowiecznej.

  • 16 kwietnia ruszył nowy sezon turystyczny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
  • Na wystawie w nowym budynku muzeum znajdziemy obiekty sprzed tysiąca lat, wykorzystywane przez mieszkańców w czasach pierwszych historycznych władców Polski. 

Początki muzeum sięgają 1969 roku. Jego zadaniem jest m.in. ochrona substancji zabytkowej Ostrowa Lednickiego i jego oto­czenia, prowadzenie badań archeologicznych i udostępnianie zabytków szerokiej publiczności. Turyści na wyspie mogą obejrzeć chociażby fragmenty murów palatium i kaplicy pałacowej. To pozostałości po mieszczącej się tam fortecy. W 1038 roku tamtejsze tereny najechał czeski książę Brzetysław; walki zakończył się zniszczeniem siedziby Piastów. 

Pozostałości po bitwie wciąż znajdują się m.in. na dnie tamtejszego jeziora. Od kilkudziesięciu lat naukowcy wydobywają je podczas podwodnych badań. Prace archeologów nie przypominają jednak tego, co można znać z filmów o Indianie Jonesie. - Mieszkamy miesiąc w namiotach, bez ciepłej wody. Dużo osób w tych czasach sobie tego nie wyobraża - mówi Natalia Tarasow, studentka UMK z Torunia.

- Odkrywamy tajemnice, próbujemy rozwikłać te puzzle, które powoli składamy - mówi Mateusz Popek z Centrum Archeologii w Toruniu. - Używamy urządzenia, które nazywa się eżektor. To taka zasysająca rura. Wygląda to, jakbyśmy odkurzali dno - mówi naukowiec.

Najczęściej czytane:

"Wcześniej takiej wystawy nie mieliśmy"

Wydobyte przedmioty można oglądać w nowym budynku lednickiego muzeum. Na wystawę składa się przeszło tysiąc obiektów. - Faktycznie jest się w prawdziwym skarbcu. Jest oryginał stauroteki (relikwiarza krzyża świętego - red.), czerpaki; to wszystko ma przeszło tysiąc lat - wymienia Mariola Olejniczak z Działu Edukacji w Muzeum Pierwszych Piastów. - Wcześniej takiej wystawy nie mieliśmy. One były robione w zupełnie inny sposób - dodaje.

Nowa ekspozycja przypomina bardziej galerię sztuki niż wystawę w muzeum. W lepszym zrozumieniu prezentowanych obiektów pomagają m.in. wyświetlane na ścianach filmy. Pokazują one historyczne przedmioty i ich współczesne odpowiedniki. - Chodziło o pokazanie, że używamy przedmiotów, które są bardzo podobne. My się wiele nie różnimy od ludzi, którzy żyli tutaj tysiąc lat temu - zaznacza pracownica muzeum.


Posłuchaj

4:31
Codzienność w państwie pierwszych Piastów. W lednickim muzeum ruszył sezon turystyczny (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Autor materiału: Rafał Muniak
Data emisji: 18.04.2024
Godziny emisji: 11.18

qch/wmkor

Polecane