"Trójka pod księżycem": Szekspir i poezja współczesna w Gdańsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Trójka pod księżycem": Szekspir i poezja współczesna w Gdańsku
23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski będzie obchodził 460. urodziny swojego patronaFoto: Shutterstock/Vectorku Studio

Nie po raz pierwszy w Gdańsku spotykają się bądź sąsiadują ze sobą renesansowo-barokowy autor dramatów oraz "Sonetów" ze współczesną poezją europejską. 17 kwietnia rozpoczął się 8. Festiwal Europejski Poeta Wolności, organizowany przez miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej. 23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski będzie obchodził 460. urodziny swojego patrona.

19 kwietnia odbędzie się Gala Nagrody Literackiej Gdańska Europejski Poeta Wolności, którą w tym roku otrzymają chorwacka poetka Monika Herceg oraz jej tłumaczka na język polski Aleksandra Wojtaszek. Festiwal zakończy się dzień później.

. .


W "Trójce pod księżycem" spotkaliśmy się w kulminacyjnym momencie gdańskiego święta poezji. W studiu Radia Gdańsk gościła laureatka za przekład nagradzanego tomiku "Okres ochronny", Aleksandra Wojtaszek, duet kuratorski programu festiwalu Magda Kicińska i Małgorzata Lebda oraz juror nagrody, poeta, eseista, twórca Ośrodka Pogranicze w Sejnach, Krzysztof Czyżewski.

Festiwal i nagroda zostały ustanowione przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pomysłodawczynią była poetka Anna Czekanowicz, a pierwszym laureatem nagrody w roku 2010 – Uładzimir Arlou z Białorusi.

My, nie tylko w "Trójce pod księżycem", towarzyszymy od początku gdańskiemu świętu poezji i wolności, podobnie jak obchodom urodzin Szekspira.

Pomysłodawcą uroczystości w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim był założyciel tego teatru, prof. Jerzy Limon. Kontekstem urodzin Szekspira jest z kolei obchodzony od 1995 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jednym z patronów Dnia jest bowiem urodzony (prawdopodobnie) 23 kwietnia Szekspir, ale także zmarły tego dnia w 1616 roku (wg kalendarza juliańskiego). Trójka była pierwszą lub jedną z pierwszych stacji, które 29 lat temu ogłaszały międzynarodowe święto książki.

Jak Gdański Teatr Szekspirowski uczci swojego patrona, o tym opowiedziała jego dyrektorka Agata Grenda. Największą atrakcją 23 kwietnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie ponowny pokaz "Snu nocy letniej" z Ukrainy, spektaklu uhonorowanego podczas 27. Festiwalu Szekspirowskiego w sierpniu 2023 nagrodą "Księga Prospera".

17 kwietnia natomiast odbyła się konferencja prasowa 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych. O majowym święcie teatru – na razie krótko – opowiedzia współodpowiedzialny za program WST dramaturg Jan Czapliński.

To były poezja i teatr w trzecim kwietniowym wydaniu "Trójki pod księżycem".


Posłuchaj

1:41:22
"Trójka pod księżycem": Szekspir i poezja współczesna w Gdańsku (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 19.04.2024
Godzina emisji: 0.05

bm/pr/kormp

Polecane