Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo?
Czy dziennikarze i korespondenci wojenni są w stanie zachować obiektywizm? Czy w ogóle jest to możliwe?Foto: Shutterstock

Zawód ten wymaga ogromnej odwagi, szczęścia, empatii, ale też doskonałego warsztatu. Pracują w nim głównie mężczyźni, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się także kobiety. Reporterzy wojenni. Na czym polega ich praca? Co najbardziej zapada im w pamięć? Gośćmi "Klubu Trójki" byli Agata Grzybowska oraz Wojciech Cegielski. 

 • Reporterzy i korespondenci wojenni relacjonują dramatyczne zdarzenia rozgrywające się nieraz na obcej ziemi.
 • Czy dziennikarze i korespondenci wojenni są w tanie zachować obiektywizm? Czy w ogóle jest to możliwe?
 • Jak postępują, gdy wojna zagraża im bezpośrednio? Czy nadal są w stanie relacjonować śmierć ludzi i zmiany polityczne?

- Po raz pierwszy wyjechałam do Syrii w 2013 roku. Zaczęłam wtedy pracę w gazecie jako fotoreporterka. Było to dla mnie o tyle istotne, że przyjmując się tam, wiedziałam już, że nie chcę pracować na ulicach Warszawy. Zależało mi na wyjazdach i na tym, żeby szef wysyłał mnie za granicę, gdy coś się dzieje - powiedziała w "Klubie Trójki" Agata Grzybowska, fotoreporterka wojenna. 

"Musiałam pokazać, że jestem w stanie dotrzeć na miejsce i przywieźć rzetelne materiały"

- Gdy przyszłam do pracy, zetknęłam się przede wszystkim z wysokimi mężczyznami. Sama jestem niewielkiego wzrostu. Co więcej, nikt nigdy w życiu nie myślałby o tym, żeby wysłać kobietę do strefy wojny. Musiałam przebrnąć przez to wszystko i pokazać, że mogę wyjechać, że jestem w stanie dotrzeć do celu i że potrafię przywieźć rzetelne materiały z miejsca wojny. W samym tylko pierwszym roku pracy, 2013, zrobiłam trzy wyjazdy. To była Syria, Uganda i Rumunia - zaznaczyła w Trójkowej rozmowie.

JEJ HISTORIA/HER STORY! – AGATA GRZYBOWSKA/ Dom Spotkań z Historią

Najczęściej czytane

"Irak został mi w głowie" 

- Mój początek był zupełnym zaskoczeniem, nie tego się spodziewałem. Gdy byłem jeszcze w liceum, interesowałem się już newsami. Trwała wojna w Iraku. Przewijały mi się z niej obrazki, głównie w telewizji, którą oglądałem wtedy z rodzicami. Widziałem cywilny Irak. Palmy i architekturę. Zafascynowało mnie to, a Irak został mi w głowie - powiedział Wojciech Cegielski, szef Informacyjnej Agencji Radiowej, korespondent wojenny. 

"Inni ludzie i inne historie" 

- Pracę zacząłem jako reporter miejski w Krakowie, a w 2003 roku rozpoczęła się wojna w Iraku z udziałem polskich żołnierzy. Polskie Radio już wtedy wysłało tam reporterów, mieliśmy nawet specjalne studio na miejscu. Gdy przeprowadzałem się z Krakowa do Warszawy, dostałem propozycję, żeby tam pojechać. A ponieważ miałem Irak z tylu głowy, pomyślałam: "dlaczego nie". Podczas transferu w ogóle nie myślałam o tym, że będę zajmował się wojna i że wyjadę. Co ciekawe, nie mam już dziś sentymentu do Iraku. Trochę wyszło przypadkiem i okazało się, że to jest to, co lubię. Nie dlatego, że wojna, ale dlatego, że byli tam inni ludzie i inne historie - podsumował Wojciech Cegielski. 

Posłuchaj

50:27
Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Civil War" Alexa Garlanda 

 • Przyczyną podjęcia rozmowy na temat dziennikarstwa wojennego był film "Civil War" w reżyserii Alexa Garlanda.
 • Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko "sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii".
 • Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem.
 • W tej misji towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona dziennikarka Jessie (Cailee Spaeny). Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką…
 • Przeczytaj: "Civil War". Alex Garland o wojnie domowej w USA niebezpiecznie blisko rzeczywistości"

CIVIL WAR | zwiastun PL/YouTube Monoliyh Films


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 18.04.2024
Godzina emisji: 20.05

zch/wmkor


Polecane