"Byłem w piekle". Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze o swoim życiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Byłem w piekle". Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze o swoim życiu
W książce, która jest zapisem rozmowy z Kamilem Wicikiem, Krzysztof "Jary" Jaryczewski opowiada szczerze o swojej przeszłości i życiu po powrocie do zdrowiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Podtytuł "Szczerze do bólu" to nie jest żaden slogan reklamowy, tylko faktycznie tak jest. Ta wypowiedź Krzysztofa jest taka, że może onieśmielać co niektórych - podkreśla Kamil Wicik, dziennikarz Polskiego Radia i autor biografii Krzysztofa "Jary" Jaryczewskiego. W książce muzyk i pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego opowiada o swoim życiu i muzyce; nie oszczędza przy tym nikogo, a już najmniej samego autora opowieści.

  • Książka "Byłem w piekle. Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze do bólu" to zapis rozmowy Kamila Wicika z muzykiem i pierwszym wokalistą Oddziału Zamkniętego.
  • Krzysztof "Jary" Jaryczewski opowiada w niej o początkach swojej działalności artystycznej, chorobie i powrocie do zdrowia. Jak też podkreśla, nie pomija przy tym niewygodnych tematów.

Krzysztof Jaryczewski ps. Jary urodził się 21 lutego 1960 roku w Warszawie. Przygodę z muzyką rozpoczął, gdy był nastolatkiem - grał w różnych grupach muzycznych, brał udział w tzw. mszach beatowych, występował jako basista bluesowego zespołu Tani Hotel. W 1979 roku wraz z perkusistą Taniego Hotelu, Jarosławem Szlagowskim, rozpoczął poszukiwania muzyków do nowego zespołu występującego zarobkowo na studniówkach. Tak powstał Oddział Zamknięty.

Na początku 1985 roku karierę Jaryczewskiego przerwała choroba spowodowana nadużywaniem narkotyków i alkoholu. Muzyk doznał paraliżu strun głosowych, na skutek czego stracił głos na kilka lat. Opuścił zespół u szczytu popularności. W kolejnych latach komponował, pisał teksty piosenek, współpracował m.in. z Arturem Gadowskim, Małgorzatą Fuks oraz zespołami Lady Pank, Axe, Tu i Teraz. W 2013 roku przekształcił swój projekt Jary Band w Jary Oddział Zamknięty. O walce ze swoimi słabościami i powrocie do zdrowia opowiada w książce "Byłem w piekle. Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze do bólu".

Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczery do bólu

Premiera wydawnictwa miała miejsce 12 kwietnia. To zapis rozmowy Kamila Wicika z muzykiem kultowego Oddziału Zamkniętego. - Zależało mi na tym, żeby to była szczera wypowiedź; żebyśmy nie opowiadali okrągłych zdań, tylko żeby to była wypowiedź, która pozwoli Krzysztofowi zmierzyć się z jego historią - tłumaczy Kamil Wicik. - To był warunek, pod którym w ogóle zgodziłem się na rozmowę - dodaje "Jary".

W książce poza wspomnieniami Krzysztofa Jaryczewskiego zawarto również archiwalne opowieści Marcina Ciempiela i Marka Kościkiewicza, którzy w przeszłości współpracowali z artystą. Całość tworzy historię, w której nie pomijano niewygodnych tematów. - (Krzysztof Jaryczewski - red.) nie cenzurował się; dopingował wręcz, żeby to było szczere. (...) Nie było właściwie żadnych historii do wyrzucenia. Dodawał jeszcze od siebie kolejne - mówi Kamil Wicik.

Najczęściej czytane:

"Od razu wyczułem dobry vibe"

Na antenie radiowej Trójki Krzysztof "Jary" Jaryczewski podkreśla, że pracy nad książką towarzyszyła dobra atmosfera. - Kamil patrzy na to troszeczkę inaczej, okiem zupełnie niezwiązanym z początkiem Oddziału i tą sławą. Od razu wyczułem dobry vibe między nami. Nie zadawał głupich pytań - opowiada muzyk.

- Zależało nam na tym, żeby usystematyzować życie Krzysztofa. Żeby to była pozycja, która pozwoli fanom spojrzeć na niego całościowo: od czasów najdawniejszych, przez Oddział, po chorobę i leczenie. Ale jest też dyskografia i elementy, które cieszą oko. To zasługa naszego wydawcy, Marcina Sitko. On złożył tę książkę ze swoimi współpracownikami - dodaje dziennikarz.


Posłuchaj

8:11
"Byłem w piekle". Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze o swoim życiu (Program środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Tomasz Żąda
Gość: Kamil Wicik (dziennikarz muzyczny), Krzysztof "Jary" Jaryczewski (muzyk, wokalista)
Data emisji: 16.04.2024
Godzina emisji: 13.42

qch/wmkor

Polecane