"Civil War". Alex Garland o wojnie domowej w USA niebezpiecznie blisko rzeczywistości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Civil War". Alex Garland o wojnie domowej w USA niebezpiecznie blisko rzeczywistości
Kirsten Dunst w filmie "Civil War" w reż. Alexa GarlandaFoto: mat. prasowe

W polskich kinach można już oglądać film "Civil War" w reżyserii Alexa Garlanda. O tej historii, widowiskowej i, jak podkreśla wielu krytyków, niebezpiecznie bliskiej rzeczywistości, w swojej audycji Katarzyna Borowiecka rozmawia z zaproszonym gościem.

  • Główne role w "Civil War" grają Kirsten Dunst i Cailee Spaeny.
  • Reżyserem "Civil War" jest Alex Garland, twórca m.in. filmów "Ex Machina", "Anihilacja" oraz miniserialu "Devs".

Stany Zjednoczone balansują na krawędzi upadku. Skorumpowany prezydent wzywa obywateli do walki przeciwko "sojuszowi z Florydy i zachodnim siłom Teksasu i Kalifornii". Fotografka wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem. W tej misji towarzyszy im ambitna, lecz niedoświadczona dziennikarka Jessie (Cailee Spaeny). Lee, mimo początkowej niechęci, zostaje jej mentorką…

"Filozof science fiction"

Alex Garland, reżyser "Civil War", zaczynał poza światem filmowym, jako pisarz. Jego "wejściem" do filmu była powieść "Niebiańska plaża", która została zekranizowana przez Danny'ego Boyle'a z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Później pisał scenariusze do kolejnych filmów, by wreszcie samemu stanąć za kamerą. – W swojej ścieżce reżyserskiej poszedł w stronę… zadumaną. To jest "filozof science fiction", gdyż to jest jego ulubiony gatunek – mówi o Garlandzie krytyk filmowy Jakub Popielecki. – Mam taką obserwację na temat Garlanda, że, oczywiście w dużym uproszczeniu, on opowiada zawszę tę samą historię: o kobiecie, która wchodzi do pewnego zamkniętego miejsca, a potem wychodzi z niego zmieniona – zdradza.

– Do tej ramki oczywiście można przyłożyć tysiące filmów, ale robiąc wywiad z Garlandem, skonfrontowałem go z tym stwierdzeniem. Zrobił unik, ale generalnie przyznał mi rację – dodaje.

Konfrontacja z samą sobą, konfrontacja ze złem

– Te dwie aktorki grają postacie, które są pod pewnym względem podobne: są tą samą osobą na różnych etapach życia. Ale te aktorki są skrajnie różne i przeglądają się w sobie jak w lustrze: co jest między nimi podobne, co jest różne. Świetnie tutaj pracuje zestawienie starszej, dojrzałej, lepiej rozpoznawalnej aktorki z taką młodą, świeżą, dopiero wchodzącą w świat – wyjaśnia rozmówca Katarzyny Borowieckiej. – Kirsten Dunst gra fotoreporterkę, która już za dużo się naoglądała na frontach rozmaitych wojen. Z kolei Cailee Spaeny jest tą, która dopiero wkracza na front i nie może się pogodzić z tym, że rola fotoreporterki polega tylko na patrzeniu, a nie na pomaganiu, na reagowaniu – opowiada.

– I wydaje mi się, że przede wszystkim o tym jest ten film: o dylemacie patrzenia na zło, na wojnę. Dylemacie, który nie pozostaje bez śladu i bezlitośnie drenuje emocjonalnie – wskazuje.

CIVIL WAR | zwiastun PL/YouTube Monoliyh Films


Ponadto w audycji

  • twórczość komiksowa Manu Larceneta – "Blast", "Terapia grupowa". "Droga" na podstawie Cormaca McCarthy’ego – gość: dr Jakub Jankowski;
  • premiera serialu "Fallout" na podstawie gry – gościni: Kaja Szafrańska (jakbyniepaczeć);
  • premiery filmowe i serialowe, zapowiedzi i ciekawostki.

Posłuchaj

15:33
"Civil War" już w polskich kinach
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Wszystko wszędzie teraz
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Jakub Popielecki (krytyk filmowy)
Data emisji: 13.04.2024
Godzina emisji: 13.17

pr/mpkor

Polecane