Wiosenno-letnie festiwale 2024 w "Trójce pod księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiosenno-letnie festiwale 2024 w "Trójce pod księżycem"
Agata Kołacz w studiu radiowej TrójkiFoto: Wojciech Dorosz

Z licznych festiwali sezonu wiosenno-letniego wybieramy na razie trzy. Są nimi: 8. Festiwal Europejski Poeta Wolności w Gdańsku, 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt w Szczecinie oraz 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Sopocie.

Festiwal Europejski Poeta Wolności, ustanowiony przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, odbywa się co 2 lata, naprzemiennie z Gdańskimi Spotkaniami Literackimi "Odnalezione w tłumaczeniu". Festiwal rozpocznie się 17 kwietnia. Towarzyszy on wręczeniu Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności (19 kwietnia), w tym roku przyznanej chorwackiej poetce Monice Herceg oraz autorce przekładu jej wierszy Aleksandrze Wojtaszek. Hasłem tegorocznego Festiwalu jest "Przepływ". Do Gdańska zaprosiła nas Barbara Sroka, p.o. dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, organizującego Festiwal.

Gośćmi specjalnymi pierwszej części audycji byli dyrektorzy festiwalu "Dwa Teatry". W tym roku są nimi Adam Wojtyszko (Teatr Polskiego Radia) oraz Michał Kotański (Teatr TVP). Rozmawialiśmy o historii festiwalu, który śledzimy niemal od początku, oraz o planach na tegoroczną edycję. Początek przesłuchań i pokazów konkursowych – 22 czerwca.

Jedyne wspólne święto mediów publicznych po czterech latach powraca do Sopotu. Idea "Dwóch Teatrów" narodziła się w tym kurorcie w 2001 roku, w stulecie otrzymania przez niego praw miejskich. Pandemia sprawiła, że w 2020 roku festiwal nie mógł się odbyć. Trzy kolejne edycje zostały zorganizowane w Zamościu. 

Adam Wojtyszko - autor i reżyser słuchowisk Teatru Polskiego Radia w studiu Trójki. Adam Wojtyszko – autor i reżyser słuchowisk Teatru Polskiego Radia w studiu Trójki.

Gościem drugiej części audycji była Agata Kołacz – kuratorka międzynarodowej sekcji nowej odsłony Kontrapunktu. Szczeciński Festiwal rozpocznie się 20 kwietnia. Podczas tego festiwalu "formy" jury będzie oceniało 8 spektakli: 4 polskie i 4 zagraniczne. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Znajdź swój punkt widzenia". Odnowiony Kontrapunkt zakończy się 1 czerwca, a kolejne będą organizowane co 2 lata. 

Gdańsk – Sopot – Szczecin – na bardzo kulturalnej mapie i w tym wydaniu "Trójki pod księżycem".

Posłuchaj

1:27:30
Trójka pod księżycem 12 kwietnia godz. 00:05
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 12.04.2024
Godzina emisji: 0.05

qch/kc/wmkor

Polecane