"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały: opowieść o uczuciu w czasach wojny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały: opowieść o uczuciu w czasach wojny
Książka "Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały opisuje historie zakochanych podczas wojnyFoto: shutterstock/file404/

- To jest książka o ludziach, którzy przede wszystkim nie bali się miłości. (...) To też książka, która pozwala nam z zupełnie nowej perspektywy spojrzeć na swoje życie. Skoro oni mogli w tych bardzo trudnych czasach być szczęśliwi, my również możemy - mówi Agnieszka Cubała. Do sprzedaży trafiła jej najnowsza książka pt. "Miłość bez jutra", która opisuje uczucia rodzące się w czasach wojny.

W swojej książce Agnieszka Cubała opisuje historie ludzi żyjących w obliczu wojny, zniewolenia i zbrodni. W świecie pozbawionym ideałów, a nawet zwykłych ludzkich odruchów. To opowieści ponad 40 par. Niestety, zwykle nie mają one szczęśliwego zakończenia.

Wśród bohaterów książki są znani poeci, pisarze i artyści, m.in. Hanka Ordonówna, Wiera Gran, Konstanty Ildefons Gałczyński i Tadeusz Borowski. Autorka przyznaje, że praca nad książką była okazją do tego, by dokładniej poznać losy cenionych postaci ze świata sztuki. - Przedstawiłam też losy osób, które stały się pierwowzorami bohaterów książek i filmów. Chciałabym tu wspomnieć o takiej książce, a później filmie: "Popiół i diament". To niesamowicie ciekawa historia i okazało się, że te prawdziwe losy były zupełnie inne niż te przedstawione w książce i potem filmie - opowiada Agnieszka Cubała i dodaje, że na stronach książki zawarła również kilka osobistych wątków.

Najczęściej czytane:

Szapsel Rotholc - bokser z kontrowersyjną przeszłością 

Jednym z bohaterów "Miłości bez jutra" jest Szapsel Rotholc - polski bokser pochodzenia żydowskiego i medalista mistrzostw Europy z 1934 roku. Uczestniczył w wojnie obronnej z 1939 roku i trafił do niewoli. Uniknął wywózki do Katynia, jednak trafił do getta żydowskiego w Warszawie. Ze względu na dobrą opinię i warunki fizyczne został przyjęty do policji w gettcie. - O tej policji mówi się bardzo różnie, jest kontrowersyjnie oceniana. Natomiast dzięki temu mógł zapewnić swojej rodzinie trochę lepsze warunki, a przede wszystkim dać jej szansę do przeżycia - opowiada Agnieszka Cubała.

W pewnym momencie Rotholcowi udało się zorganizować ucieczkę z getta dla jego żony, Marii. Pomógł mu w tym bokser Tadeusz Mańkowski. Później udało mu się również wyprowadzić z getta swojego syna. W tym celu uśpił go i schował w walizce.

Po czasie okazało się jednak, że żona Rotholca zakochała się z wzajemnością w Mańkowskim. Kiedy rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta, Szapsel postanowił uciec. Ukrywał się m.in. w Otwocku. - On przeżył taki dramat: kiedy ukrywał się w Otwocku, wymyślono, że będzie miał swoją kryjówkę w kryjówce Tadeusza i Marii. (...) On nie był w stanie tego przeżyć, ale zdawał też sobie sprawę, że to nie jest czas na awantury - wyjaśnia rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego. Była żona Rotholca została później zadenuncjowana do Gestapo i rozstrzelana wraz z Tadeuszem. Szapsel z kolei przeżył, również Powstanie Warszawskie, dzięki Zdzisławowi Mańkowskiemu. 

Historia miłości "Hawajki" i "Kruszynki"

Na stronach swojej książki Agnieszka Cubała opisała również losy matki znajomych autorki. - Kolega opowiadał mi o tym, że jego mama uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, a wcześniej miała wielką, dramatyczną miłość związaną z konspiracją, ale tych informacji było dosyć mało. Opowiadał mi również o szkatułce, w której są rzeczy po mamie. Przekonałam go, by ją odszukał - wspomina gościni radiowej Trójki.

W szkatułce znaleziono dokumenty, dzięki którym udało się ustalić historię Krystyny Nowickiej (ps. Hawajka) i Tadeusza Kifera (ps. Kruszynka). Zakochali się w sobie podczas działalności w konspiracji. Do środowiska przedostała się jednak osoba współpracująca z Gestapo. "Kruszynka" postanowił wziąć całą winę na siebie, aby uratować swoją mamę, siostrę oraz "Hawajkę". Później mężczyzna trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zmarł.

Na tym pierwotnie miała zakończyć się historia Krystyny i Tadeusza. Po jednym ze spotkań autorskich do Agnieszki Cubały odezwała się jednak siostrzenica "Kruszynki". - Przesłała nam nowe dokumenty i materiały, na przykład listy z Pawiaka, gdzie "Kruszynka" dziękuje za paczki i ma nadzieję, że niedługo wyjdzie oraz prosi o to, by przesłać mu zdjęcie tej Krysi - opowiada pisarka.


Posłuchaj

16:02
"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały: opowieść o uczuciu w czasach wojny (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzący: Krzysztof Łoniewski
Gość: Agnieszka Cubała (pisarka i pasjonatka historii)
Data emisji: 10.04.2024
Godziny emisji: 9.17, 9.44

qch/kormp

Polecane