Wojtek Mazolewski: Trudno zaakceptować wojny dookoła nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojtek Mazolewski: Trudno zaakceptować wojny dookoła nas
W ramach projektu "Music for Peace" artyści chcą wyrazić sprzeciw wobec wojny oraz zebrać środki na zakup mobilnego centrum kulturalnego, które trafi do CharkowaFoto: Wachiwit/Shutterstock

- To się zaczęło w momencie moich rozmów z Marcinem Maseckim i innymi muzykami o tym, że chcielibyśmy się spotkać i pograć muzykę, razem wyrażając to, co czujemy w przestrzeni. A wydaje mi się, że jedną z rzeczy, która jest bardzo trudna do zaakceptowania, jest to, że w XXI wieku powracają dookoła nas wojny - mówi Wojtek Mazolewski. Pomysł przekształcił się w album "Music for Peace" i koncert w warszawskim SPATiF-ie, który zainicjuje zbiórkę charytatywną.

  • Na projekt "Music for Peace" składają się album, zaplanowany na 10 kwietnia koncert oraz zbiórka charytatywna.
  • Artyści w ramach akcji wyrażają sprzeciw wobec wojen na świecie.
  • W nagranie płyty zaangażowali się m.in. Wojtek Mazolewski, Marcin Masecki, Karolina Błachnia, Aleksandra Kryńska i Piotr Chęcki.

Projekt "Music for Peace" powstał z inicjatywy Wojtka Mazolewskiego oraz Marcina Maseckiego. Artyści poprzez nią chcą wyrazić solidarność z muzykami w sprzeciwie wobec wojen na świecie oraz wsparciu dzieci i młodzieży w Ukrainie. W ramach akcji w maju 2023 roku w studiu nagraniowym spotkali się Wojtek Mazolewski, Marcin Masecki, Piotr Damasiewicz, Albert Karch, Karolina Błachnia, Aleksandra Kryńska, Jan Pieniążek, Marcel Baliński, Piotr Chęcki, Miłosz Pieczonka, Igor Wiśniewski, Jan Gałosz, Bartosz Szablowski, Stanisław Pańta, Tymek Bryndal, Eldar Tsalikov.

- Jedną z rzeczy, która jest bardzo trudna do zaakceptowania, jest to, że w XXI wieku powracają dookoła nas wojny. Okazało się, że to dla nas wielkie zaskoczenie i to coś, na co z naszej strony nie ma zgody. Chodziło o zebranie wszystkich muzyków, którzy dzisiaj robią kreatywną sztukę i kulturę w Polsce. Chcieliśmy to wyrazić w sposób mocny, autentyczny, nieograniczony w żaden sposób - opowiada Wojtek Mazolewski. - To jest po prostu wolna improwizacja. Jazz to jest wolność, a wolność dla każdego człowieka to jest też życie bez wojny. Tego wymagamy od siebie, ale i od tych, którzy dzisiaj zostali wybrani do tego, żeby rządzić światem - dodaje muzyk.

Zbiorowa świadomość środowiska muzyki improwizowanej

W pracach nad projektem artystów wspiera Karolina Szewc z Fundacji JazzState. - Takim hasłem, które nam też przyświeca, są słowa "artysta to świadomość, która stara się zaistnieć". Ta inicjatywa jest zbiorową świadomością artystek i artystów środowiska muzyki improwizowanej, która jest apelem o pokój na świecie i sprzeciwem wobec wojen - podkreśla współtwórczyni projektu.

Akcja to nie tylko album, ale też koncert, który odbędzie się 10 kwietnia w SPATiF-ie. Wydarzenie będzie również startem zbiórki charytatywnej; potrwa ona do końca roku, a w jej przeprowadzeniu pomoże Fundacja HumanDoc. - Naszym celem jest zakup artbusa, który zostałby zakupiony w Polsce i przystosowany do tego, by prowadzić w nim zajęcia mobilne. Byłby wydelegowany do Charkowa; byłby takim mobilnym centrum kulturalnego wsparcia dla dzieci i młodzieży - opowiada gość radiowej Trójki. Jak dodaje Wojtek Mazolewski, na wsparcie organizatorzy chcieliby przeznaczyć także wszystkie dochody z dystrybucji płyty. Trwają poszukiwania wydawcy, który podjąłby się tego zadania.

Najczęściej czytane:


Posłuchaj

7:11
"Music for Peace": apel o pokój na świecie wyrażony w muzyce jazzowej (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Goście: Wojtek Mazolewski (muzyk), Karolina Szewc (Fundacja JazzState)
Data emisji: 9.04.2024
Godzina emisji: 10.49

qch/wmkor

Polecane