Hubert Hurkacz triumfuje w Estoril. Dobra prognoza przed Rolandem Garrosem i igrzyskami?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hubert Hurkacz triumfuje w Estoril. Dobra prognoza przed Rolandem Garrosem i igrzyskami?
Hubert Hurkacz wygrał turniej ATP w Estoril. To ósme trofeum w jego dorobkuFoto: PAP/EPA

Hubert Hurkacz "odczarował" tenisową mączkę. W portugalskim Estoril po raz pierwszy w karierze wygrał turniej ATP rozgrywany na ceglanej nawierzchni. Teraz "Hubi" rozpoczyna zmagania na turnieju ATP 1000 w Monte Carlo. Czy ostatnie dobre występy oznaczają, że Polak dołączy do grona faworytów Rolanda Garrosa i paryskiego turnieju olimpijskiego?

  • Hubert Hurkacz wygrał turniej ATP w Estoril. W finale pokonał Pedro Martineza.
  • Dla "Hubiego" to ósme zwycięstwo w turnieju rangi ATP.
  • Czy wygrana w Estoril zwiastuje wysoką formę Polaka przed turniejem Roland Garros i igrzyskami olimpijskimi? Eksperci są podzieleni.

Dla Huberta Hurkacza wygrana w Estoril to ósme zwycięstwo w turnieju rangi ATP, ale pierwsze na nawierzchni ziemnej. W Portugalii Polak pokonał Hiszpana Pedro Martineza 6:3, 6:4. Było to czwarte spotkanie tenisistów na korcie; wszystkie wcześniejsze mecze wygrał Hurkacz, w tym jeden na korcie ziemnym - dwa lata temu w Monte Carlo.

- Jestem naprawdę zadowolony z mojego występu dziś. To mój pierwszy tytuł na "mączce" i bardzo się cieszę, że wreszcie udało mi się go wywalczyć. Gratuluję mojemu rywalowi. Znamy się od czasów juniorskich i cieszę się, że przyszło nam zagrać w finale - powiedział Hurkacz, odbierając trofeum.

Najczęściej czytane:

Hubert Hurkacz zwycięzcą turnieju ATP w Estoril. Zwiastun wysokiej formy czy dzieło przypadku?

- Na pewno nie był to wypadek przy pracy. Zwłaszcza finał był niezwykle optymistyczny. To był naprawdę bardzo dobry mecz w wykonaniu obu zawodników - podkreśla Tomasz Wolfke, tenisowy ekspert Eurosportu.

Rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego podkreśla, że Hubert Hurkacz dorastał na kortach ziemnych. - W Polsce jest monokultura kortów ziemnych. Całe jego tenisowe wykształcenie we Wrocławiu to były takie korty. On umie na nich grać, ale ostatni raz pokazał to pięć lat temu w Poznaniu - tłumaczy dziennikarz.

Lech Sidor, mistrz Polski w tenisie oraz komentator Eurosportu, postrzega wygraną "Hubiego" jako przetarcie i wyniki przypadkowe. - Nie wydaje mi się, co potwierdza tabela i wyniki, żeby znalazło się tam wielu specjalistów od kortów ziemnych. Gdyby Hubert Hurkacz wygrał jeszcze w Monte Carlo, moglibyśmy mówić, że przeskoczył tyle szczebli drabiny turniejowej. Estoril to mimo wszystko mały turniej - ocenia ekspert.

"Korty ziemne niwelują mocne strony Hurkacza"

- W kontekście Rolanda Garrosa i igrzysk olimpijskich, i w ogóle w kontekście gry na nawierzchni ziemnej, możemy być optymistami - mówi dziennikarka Viaplay Justyna Kostyra. Ekspertka wymienia, że zwycięstwo w Estoril dała "Hubiemu" pewność siebie. Oprócz tego Polak ponownie prezentował tam swój znakomity serwis. - Przeczytałam ostatnio komentarz jednego ze znanych amerykańskich dziennikarzy tenisowych, że Hubert Hurkacz to z pewnością jest TOP3, jeśli chodzi o serwis na ATP Tour. Trudno się z nim nie zgodzić. (...) Było też widać coś, czego u Huberta brakowało, czyli doskonały dobór uderzeń do sytuacji - zaznacza dziennikarka.

Pojawia się jednak problem: korty ziemne w jakimś sensie niwelują tę mocną stronę Polaka. Tomasz Wolfke zwraca uwagę, że Hurkacz prawdopodobnie znalazł na to receptę. - Znakomite było w dwóch ostatnich meczach w Estoril, że on bardzo często jak na korty ziemne chodził do siatki. Miejmy w pamięci, że to nie jest takie proste atakować na kortach ziemnych, bo one są wolniejsze i łatwiej się bronić - tłumaczy ekspert.

Posłuchaj

4:58
Hubert Hurkacz triumfuje w Estoril. Dobra prognoza przed Rolandem Garrosem i igrzyskami? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 9.04.2024
Godzina emisji: 8.38

qch/mpkor

Polecane