Reklama

reklama

Kino dokumentalne dla młodych widzów? Oczywiście! Rusza druga edycja niezwykłego festiwalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kino dokumentalne dla młodych widzów? Oczywiście! Rusza druga edycja niezwykłego festiwalu
Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC od 13 kwietnia w warszawskiej Kinotece. A od 14 kwietnia onlineFoto: Shutterstock/Serhii Bobyk

Już 13 kwietnia rusza druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC, który przybliża młodym widzom niezwykłą moc kina dokumentalnego. Tegoroczna edycja to bogaty przegląd filmów, które skupiają się na życiu nastolatków i ich codziennych doświadczeniach.

  • Festiwal LET’S DOC jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem filmowym w Polsce, którego program składa się wyłącznie z filmów dokumentalnych dla młodej widowni w wieku od 10 do 18 lat. Podczas festiwalu zostanie pokazanych 38 filmów podzielonych na dwie sekcje: 10+ oraz 14+.
  • Druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC odbędzie się w warszawskiej Kinotece w dniach 13-20 kwietnia oraz w formie online od 14 kwietnia do 5 maja.

Pierwsza edycja Festiwalu LET’S DOC, która odbyła się jesienią 2023 roku, udowodniła, że młodzi ludzie lubią oglądać kino dokumentalne. Młodzi ludzie, widząc przedstawione na ekranie rozterki swoich rówieśników, angażują się w dyskusje, wykazując się empatią nie tylko względem bohaterów, lecz także samych siebie. Każda z takich rozmów daje młodzieży poczucie wspólnoty i wiarę w to, że rzeczywistość, mimo że bywa trudna i złożona, można zmieniać i kształtować.

Program bogatszy i bardziej skondensowany

Pierwsza edycja Festiwalu LET’S DOC odbyła się nie tak dawno, bo w październiku 2023 roku. Organizatorzy nie ukrywają, że w kolejnej wprowadzono pewne zmiany. – Po pierwszej edycji mieliśmy wrażenie, że… less is more (mniej znaczy więcej). Postanowiliśmy więc skondensować nasz repertuar, podzielić go na ten dla widzów indywidualnych i widzów szkolnych. Bardzo dobrze żeśmy to przygotowali – zapewnia Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki ds. merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. – Program jest bardzo bogaty, bardzo różnorodny: po prostu wspaniały. Jak się spojrzy na ilość filmów, to jest ich troszkę mniej. Ale zrobiliśmy porządki i myślę, że jest to z pożytkiem dla struktury festiwalu, dla widzów, którzy będą mieli może mniejszy wybór, ale jaśniej podany – tłumaczy.


O śmierci z 9-latkami

To może się wydawać zaskakujące, ale w repertuarze są filmy dokumentalne przeznaczone nawet dla widzów… 8-letnich! – W Polsce kino dokumentalne dla młodego widza raczkuje. Nasza branża nie jest jeszcze do tego przyzwyczajona, że można już produkować filmy dokumentalne z myślą o młodym widzu – mówi Alicja Nowacka, wspólprogramerka Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC. – W związku z tym zapraszamy do nas kino innych narodowości. Przoduje w tym kino niderlandzkie. U nich jest inne myślenie o kinie dokumentalnym dla młodego widza, oni stawiają na krótkie formy filmowe. Dlatego zdecydowaliśmy się jako pierwszy nasz seans, w sobotę rano, pokazać film "Martwy jak mamut", który właściwie jest serialem i tak funkcjonuje w Niderlandach. My zaś pokazujemy go jako "zlepiony" film pełnometrażowy – tłumaczy.

– Jego bohaterowie są 8-, 9-latkami i temat brzmi poważnie, bo opowiada o śmierci ich dwóch nauczycielek. Ale ten film powstał z myślą o tych najmłodszych widzach, aby ich z tym tematem oswoić. Ale przede wszystkim opowiedzieć to w bardzo ciekawej formie. I film zostawia nas z piękną refleksją, że jesteśmy częścią wielkiego ekosystemu, częścią przyrody – dodaje.

Przeczytaj także:

Młodzi też potrzebują wyciszenia

Mogłoby się wydawać, że taki festiwal jest zarazem jakąś formą walki o uwagę młodych ludzi, walką z wszechobecnym multiscreeningiem i kulturą mediów społecznościowych. Obie gościnie zaprzeczają, by taki pomysł w ogóle się pojawił. – Młody widz to pojęcie bardzo szerokie: przecież miedzy 11-latkiem a 17-latkiem jest przepaść, rzeka, wręcz kanion. Dlatego podzieliliśmy program i filmy na 10+ i 14+, ale nigdzie nikogo nie krytykujemy za nadużywanie mediów społecznościowych, i w ogóle za nic – stwierdza dyrektor Ślesicka. – Festiwal ma uczyć skupienia: nawet jeśli to jest krótka forma, to fajnie usiąść na 15 minut w fotelu kinowym i skupić się na ekranie. To umiejętność,  która każdemu się przydaje, niezależnie od wieku – wskazuje.

– Jest stereotyp, że okres utrzymywania uwagi bardzo się skrócił: to nie do końca jest prawda. Młodzi ludzie też potrzebują wyciszenia, ciemnej sali kinowej, by się zamknąć na godzinę i obejrzeć film, który jest inny od tego, co popularne, co proponują dystrybutorzy. I bardzo to doceniają – zgadza się Alicja Nowacka.


Druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC odbędzie się w Kinotece w Warszawie w dniach 13-20 kwietnia oraz w formie online od 14 kwietnia do 5 maja. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej festiwalu i w  mediach społecznościowych.


Posłuchaj

12:42
Już w sobotę rusza druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gościnie: Katarzyna Ślesicka (zastępczyni dyrektorki ds. merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy), Alicja Nowacka (współprogramerka Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC)
Data emisji: 8.04.2024
Godzina emisji: 13.10

pr/wmkor

Polecane