Radość z życia nawet w chorobie. Misja Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"
2024-04-07, 11:04 | aktualizacja 2024-04-07, 11:04
Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" pomaga w opiece nad chorymi dziećmi. Mali pacjenci są z bliskimi w swoich domach, a rodzice i opiekunowie korzystają ze wsparcia personelu i specjalistów. O misji tego miejsca opowiedział w "Zagadkowej niedzieli" doktor Michał Błoch, lekarz, specjalista pediatrii.
- Opieka paliatywna nad najmłodszymi pacjentami to pokazywanie, że każdy dzień się liczy i każdy świt ma znaczenie.
- Fundacja "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" pomaga w opiece nad chorymi dziećmi. To domowe hospicjum, gdzie mali pacjenci są z bliskimi w swoich domach, a rodzice i opiekunowie korzystają ze wsparcia personelu i specjalistów.
- Specjaliści wiedzą, jak opanować ból i zmniejszyć cierpienie. Dzięki temu ostatni okres życia może być przeżyty z godnością.
- O tym, że będę lekarzem, zdecydowałem w wieku sześciu lat. Powiedział o tym rodzicom, do dziś pamiętam te wszystkie rozmowy. Potem trochę mi się zmieniało, ale w końcu trafiłem na studia medyczne. Zastanawiałem się tam, którą działkę z tego ogromnego oceanu medycyny powinien wybrać. Łatwo przychodziły mi tematy dotyczące dzieciaków. Zdecydowałem więc, że to właśnie tej dziedzinie chcę się oddać. Pomiędzy piątym a szóstym rokiem studiów poznałem ideę opieki paliatywnej. Pomyślałem, że można to ze sobą połączyć. W ten właśnie sposób już od lat opływam już tę małą zatoczkę na wielkim oceanie - mówił w Trójce doktor Michał Błoch, lekarz Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci", specjalista pediatrii.
- Hospicjum dla dzieci. Reportaż "Z miłości do dzieci powstał ten dom" [POSŁUCHAJ]
- Czy można się przygotować na śmierć? Beata Biały o pracy w hospicjum dziecięcym
- Mądra pomoc drugiemu człowiekowi. Elwira Liegman: czasem tylko wydaje nam się, że pomagamy
Na czym polega medycyna paliatywna?
- Medycyna paliatywna pokazuje nam, że nie ma takiej sytuacji, w której nie można już nic zrobić dla pacjenta. Prowadzimy dziecko w najtrudniejszych sytuacjach. Na każdym etapie chorowania staramy się pokazywać, że zawsze jest coś, co można dla niego zrobić, by jego życie było bardziej komfortowe, by z tego życia mogła korzystać zarówno rodzina, jak i dziecko. To coś, co mnie całkowicie urzeka w tej dziedzinie - przyznał gość "Zagadkowej niedzieli".
Posłuchaj
Czego można nauczyć się od małych pacjentów?
- Mali pacjenci o wiele szybciej dojrzewają. Gdy dzieci są doświadczone chorobą, o wiele bardziej i poważniej można z nim rozmawiać. Te dzieci nie tracą szybciej dzieciństwa, ale więcej rozumieją. Pokazują też, że można żyć wbrew chorobie - zaznaczył doktor Michał Błoch.
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 7.04.2024
Godzina emisji: 9.07
zch/wmkor