Sierpień 1951

Amerykańskie rynki zdobywały szafy grające, w jednym z regionów Francji panowało zbiorowe szaleństwo, a Polska śledziła odsuwanie Gomułki od władzy.

Sierpień 1951

Foto: źr. Wikipedia.org

Trójkowa powtórka z historii - sierpień 1951
+
Dodaj do playlisty
+

Amerykańska publiczność i krytyka oszalała na punkcie musicalu "Amerykanin w Paryżu". Natomiast po premierze filmu "Miejsce pod słońcem", w którym Elizabeth Taylor nosiła białą sukienkę bez ramiączek z szerokim dołem i naszytymi na górze stokrotkami, strój ten stał się obowiązujący dla młodych Amerykanek.

16 sierpnia 1951 roku w południowej Francji wystąpiło zjawisko, które później tłumaczono zatrutą żywnością. Setki mieszkańców rejonu i miasteczka Pont-Saint-Esprit doznawało halucynacji, pod wpływem których atakowali się wzajemnie, popełniali samobójstwo, lub popadali w choroby psychiczne. Tego dnia siedem osób zginęło, a ponad 50 trafiło do szpitali - zarówno z powodu urazów fizycznych, jak i psychicznych. Po pięćdziesięciu latach francuski wywiad oskarżył CIA o rozprowadzanie tabletek LSD w ramach eksperymentu kontroli umysłów.

W Polsce najważniejszym sierpniowym wydarzeniem było aresztowanie Władysława Gomułki. Pierwsze próby jego usunięcia z partii podejmowano w 1949 roku. W 1951 został skazany na karę więzienia, co było sygnałem dla wszystkich działaczy, że ich los jest w rękach Stalina.

Aby usłyszeć czego można było dowiedzieć się na wystawie "Chiny dzisiejsze", którą w sierpniu otwarto w Warszawie, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Zapraszamy do obejrzenia Polskiej Kroniki Filmowej z relacją z wystawy.

 

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15.

Cykl przygotowują Magda Jethon i Gabriela Darmetko.

(asz)

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.