Sztuczna inteligencja zagraża kreatywności? "Powstaje pytanie, jak daleko możemy się posunąć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja zagraża kreatywności? "Powstaje pytanie, jak daleko możemy się posunąć"
W apelu Artist Rights Alliance artyści ostrzegają, że rozwój sztucznej inteligencji może sabotować ich pracę Foto: Stock-Asso/Shutterstock

Ponad 200 artystów podpisało się pod listem wzywającym do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Billie Eilish, muzycy z Pearl Jam czy R.E.M. Twierdzą oni, że AI w przyszłości może zagrażać ludzkiej kreatywności. - Jeżeli uda nam się zbudować dostatecznie skomplikowaną sztuczną inteligencję, to ona będzie wyręczać specjalistów kreatywnych. W długim horyzoncie czasowym należy się z tym liczyć - ocenia prof. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. 

  • Ponad 200 artystów wezwało w apelu do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji.
  • Artyści wskazują, że technologia może zostać wykorzystana do sabotowania ich pracy.
  • - Potrafimy generować coś, co wygląda jak nowa wartość. Tutaj oczywiście powstaje pytanie, jak daleko możemy się posunąć - komentuje prof. Piotr Bilski.

W opublikowanym przez Artist Rights Alliance apelu twórcy wyrażają zaniepokojenie rozwijającymi się możliwościami sztucznej inteligencji. Adresatami dokumentu są m.in. firmy technologiczne i twórcy AI. Jego autorzy wzywają do odpowiedzialnego korzystania z tej technologii i zwracają uwagę, że może ono być wykorzystywane do sabotowania pracy artystów, autorów tekstów, muzyków i kompozytorów.

Sztuczna inteligencja, czyli uczące się algorytmy

Czym jednak jest sztuczna inteligencja? - Nazywamy tak pewne algorytmy adaptacyjne, które potrafią się dopasować do danych i podejmować decyzje na wzór istot inteligentnych, mamy tu na myśli głównie siebie - tłumaczy prof. Piotr Bilski.

Ekspert z Politechniki Warszawskiej dodaje, że zainteresowanie AI jest równie stare co komputery. Od ok. 70 lat naukowcy prowadzili badania w tym kierunku. - Obecnie wychodzi na to, że mamy aparat obliczeniowy, to znaczy tak zwane sieci głębokie. Potrafią one przetwarzać dość złożone struktury informacyjne i na tej podstawie wygenerować nową wartość. To się nazywa sieci generacyjne. Trochę jesteśmy zachłyśnięci tym, co one potrafią zrobić. Dotychczas nie udawało się robić takich rzeczy - opowiada rozmówca Piotra Łodeja.

- Oprócz przetwarzania tekstu mamy przetwarzanie obrazów, wideo i dźwięku, i potrafimy generować z tego coś, co wygląda jak nowa wartość. Tutaj oczywiście powstaje pytanie, jak daleko możemy się posunąć. Jeżeli uda nam się zbudować dostatecznie skomplikowaną sztuczną inteligencję, to ona będzie wyręczać specjalistów kreatywnych. W długim horyzoncie czasowym należy się z tym liczyć. Trudno mi strzelać, ale myślę, że przez jakieś 20 lat jesteśmy względnie bezpieczni - ocenia ekspert.

Najczęściej czytane:

AI wyręcza czy zmienia profil pracy?

Artyści mogą spać spokojnie jeszcze przez parę dekad, jednak co z innymi zawodami? Istnieją przecież obawy o to, że sztuczna inteligencja zastąpi niektóre zawody. - W tej chwili, uważam, mamy pewne dodatkowe narzędzie. Ono wyręcza nas w wykonywaniu pewnych standardowych, podstawowych czynności, i generowaniu czegoś, co bym nazwał szablonem. To dotyczy wielu zawodów, w mojej działce to programiści. Dzisiejsza sztuczna inteligencja ich nie wyręczy, ale zmienia trochę profil ich pracy. Taki chatbot potrafi wygenerować szablon kodu w określonym języku programowania, który trzeba dostosować do swoich zadań - wyjaśnia gość radiowej Trójki.

- Taka automatyzacja już zdejmuje z zawodów kreatywnych pewną część pracy. Człowiek może się skupić na innych rzeczach, które są naprawdę kreatywne. Póki co automat nie wymyśli zupełnie czegoś nowego; te sieci nie są jeszcze aż tak skomplikowane - komentuje prof. Piotr Bilski.


Posłuchaj

13:11
Sztuczna inteligencja zagraża ludzkiej kreatywności? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzący: Piotr Łodej
Gość: prof. Piotr Bilski (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 4.04.2024
Godzina emisji: 11.14

qch/wmkor

Polecane