Teatralne Kraków, Warszawa, Gdańsk i Sopot w "Trójce pod Księżycem"  

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatralne Kraków, Warszawa, Gdańsk i Sopot w "Trójce pod Księżycem"  
Agnieszka Przepiórska była gościnią specjalną pierwszej kwietniowej "Trójki pod Księżycem"Foto: Barbara Marcinik/PR

W Krakowie – nie po raz pierwszy – Teatr Słowackiego w roli głównej. Po pierwsze natomiast – Krzysztof Głuchowski jest nadal dyrektorem tej wyjątkowo aktywnej w ostatnich latach krakowskiej sceny. Czas odwoływania dyrektora ze stanowiska zakończony!

Po drugie – po najsłynniejszym spektaklu we współczesnym polskim teatrze, musicalu "1989", po szczególnie nagłośnionej wersji "Dziadów", przyszedł czas na Wyspiańskiego. To w Teatrze Miejskim w Krakowie w marcu 1901 roku odbyła się głośna prapremiera "Wesela". 123 lata później "Wesele" wyreżyserowała Maja Kleczewska.

Agata Duda-Gracz wyreżyserowała wcześniej spektakl "Proszę państwa, Wyspiański umiera". Wyspiański nie powiedział jeszcze w teatrze krakowskim (i nie tylko) ostatniego słowa!

O tym w pierwszym kwietniowym wydaniu "Trójki pod Księżycem", porozmawialiśmy z naszym komentatorem życia teatralnego Tomaszem Domagałą. Gościem specjalnym była Agnieszka Przepiórska – Rachel oraz Żona Wyspiańskiego w wymienionych przedstawieniach.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej

W Warszawie, przypomnimy, za tydzień w Teatrze Nowym Krzysztofa Warlikowskiego, premiera "Elizabeth Costello" wg Coetzee’go.

W Gdańsku, w Teatrze Wybrzeże, za tydzień także odbędzie się premiera "Ciemności kryją ziemię" wg Jerzego Andrzejewskiego. Młodzi twórcy teatralni przeczytają na nowo powieść Andrzejewskiego z 1957 roku. Jej adaptacja nie często jest realizowana, za każdym razem jednak w szczególnym momencie. Opowiedział o niej wicedyrektor Wybrzeża Radosław Paczocha. Nasz gość zaprezentował także premiery tego teatru do końca sezonu 2023/24.

W Sopocie – potwierdzamy – pod koniec czerwca pojawi się po czteroletniej przerwie Festiwal Dwa Teatry. Więcej na ten temat w rozmowie z Wojciechem Fułkiem, poprzedzającej prezentację słuchowiska na "Scenie teatralnej Trójki" w sobotę.


Posłuchaj

1:55:19
Teatralne Kraków, Warszawa, Gdańsk i Sopot (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadząca: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.04.2024
Godzina emisji: 0.05

Barbara Marcinik/pr

Polecane