Fredro w lubelskim teatrze. Ponadczasowa komedia z drugim dnem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fredro w lubelskim teatrze. Ponadczasowa komedia z drugim dnem
Anna Wieczór wyreżyserowała spektakl "Wielki człowiek do małych interesów" na podstawie komedii Aleksandra Fredry, Foto: PAP/Rafał Guz

Bawi, relaksuje, a jednocześnie każe zastanowić się nad kondycją dzisiejszego świata i człowieka – taka w założeniu twórców jest najnowsza inscenizacja komedii "Wielki człowiek do małych interesów" Aleksandra Fredry, która ma premierę w tym tygodniu w Teatrze Osterwy w Lublinie.

  • "Wielki człowiek do małych interesów" to pięcioaktowa komedia Aleksandra Fredry, zaprezentowana po raz pierwszy na deskach teatralnych 11 stycznia 1877 roku.
  • 6 kwietnia 2024 roku w Teatrze Osterwy w Lublinie odbędzie się premiera spektaklu na podstawie utworu Fredy.
  • Reżyserka spektaklu Anna Wieczur, przy użyciu sugestywnej scenografii, muzyki i światła, przenosi widza w świat wielkich emocji i wewnętrznych konfliktów.

Tytułowym bohaterem komedii Aleksandra Fredry pt. "Wielki człowiek do małych interesów" jest galicyjski szlachcic Ambroży Jenialkiewicz, który sam siebie uważa za człowieka niezwykle zaradnego, operatywnego i gotowego przeprowadzić z sukcesem nawet najtrudniejsze przedsięwzięcie. W rzeczywistości efekty jego działań przynoszą opłakane skutki.

Mechanizmy stare jak świat

Anna Wieczur twierdzi, że podjęła się wyreżyserowania spektaklu m.in. ze względu na nieustającą aktualność utworu Fredry. – Zawsze jest tak, że przy wyborze tekstu musi on być, przynajmniej dla mnie, już przy czytaniu aktualny. Jeżeli nie zahacza o tę naszą rzeczywistość, o to, co mnie osobiście porusza, dotyka, bawi, to za taki tekst się po prostu nie zabieram – deklaruje gościni Trójki.

Zdaniem reżyserki napisany w połowie XIX wieku tekst idealnie przystaje do realiów trzeciej dekady XXI wieku. – Okazuje się, że mechanizmy, którymi się rządzimy w przypadku politykowania, strategii, kombinowania, dyplomacji, niewiele się zmieniły – uważa Anna Wieczur.

Do śmiechu i do namysłu

Twórcy spektaklu w lubelskim Teatrze Osterwy postanowili odziać aktorów w dziewiętnastowieczne stroje, umieszczając ich jednocześnie w abstrakcyjnej, ponadczasowej przestrzeni scenicznej. Ma to spowodować uruchomienie dodatkowych pokładów wyobraźni widzów. – Mam nadzieję, że ten moment napięcia między tymi dwoma zupełnie kontrastującymi koncepcjami zaowocuje czymś naprawdę ciekawym i świeżym – mówi reżyserka. 

– To jest absolutnie wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy chcą przyjść do teatru, żeby uśmiechnąć się, pobawić, odpocząć, ale jednocześnie móc się zastanowić nad tym, jak my, ludzie, w dzisiejszych czasach żyjemy i czym się kierujemy – twierdzi Anna Wieczur.


Posłuchaj

6:59
Fredro w lubelskim teatrze. Ponadczasowa komedia z drugim dnem (Program Środka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Anna Wieczur (reżyserka)
Data emisji: 3.04.2024
Godzina emisji: 14.32

kc/wmkor

Polecane