Powrót do przedświątecznej formy. Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powrót do przedświątecznej formy. Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów?
Święta sprzyjają zdobyciu dodatkowych kilogramów. Jak z tym walczyć?Foto: Koldunov/Shutterstock

W czasie świąt niejedna osoba chętniej sięgała po dodatkowe jajko w majonezie, zajadała się sałatką jarzynową, bądź oddawała się spożywaniu tłustego mięsa. Skutkiem tego, a w niektórych przypadkach również mniejszej aktywności fizycznej, są dodatkowe kilogramy lub poczucie przybrania na wadze. Jak z tym walczyć?

  • Aby uniknąć dodatkowych kilogramów po świętach, warto przygotować na te parę dni tyle jedzenia, by później nie trzeba było nic dojadać.
  • Dobrym pomysłem jest też dodanie warzyw do świątecznych potraw. Ułatwią one trawienie tłustego jedzenia.
  • Czy przerywany post i dieta ketogeniczna to dobre sposoby na schudnięcie? M.in. o tym opowiedziała Olga Mizera, pracująca ze sportowcami dietetyczka i doktor nauk o żywieniu. 

Jak walczyć ze świątecznym przejedzeniem? Przede wszystkim warto nie dojadać po świętach. Potrawy, jakie zostaną w naszej lodówce, możemy na przykład oddać do jadłodzielni lub rozdać bliskim. Olga Mizera, szpadzistka, pracująca ze sportowcami dietetyczka oraz doktor nauk o żywieniu, radzi natomiast gotować na święta tyle, by pokarmów starczyło akurat na te parę dni.

- Dobrze jest potem wrócić do rutyny: starać się spożywać posiłki regularnie, wrócić do aktywności fizycznej i spożywania odpowiedniej ilości płynów. To są niby proste rzeczy, ale jak wszyscy wiemy, trudne do zrealizowania. Szczególnie jak mamy poczucie ciągłego głodu. Zdarza się, że jak przez święta ciągle jemy, potem mamy poczucie, że cały czas musimy się jeszcze nasycić - podkreśla ekspertka. - W tym pomoże nam woda, ponieważ ona trochę nam apetyt przyhamuje, oraz odpowiednia ilość warzyw i owoców - podpowiada rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego oraz dodaje, że do poświątecznej diety warto dorzucić również produkty pełnoziarniste.

Zdrowe świąteczne potrawy? Warto sięgnąć po warzywa

Walkę z nadmiarowymi kilogramami możemy rozpocząć już w trakcie gotowania potraw świątecznych. Dodanie do tłustego mięsa na przykład rukoli czy szpinaku sprawi, że będą one lżej strawne. - To warzywa bogate w składniki odżywcze. Jest tam dużo żelaza, kwasu foliowego i są niskokaloryczne. To bardzo przydatna grupa warzyw zielonych liściastych, których powinniśmy jeść codziennie trzy, cztery garście - radzi ekspertka.

Kiedy chcemy poprawić trawienie, nie powinniśmy natomiast sięgać po czerwone wino. - To troszeczkę mit. (...) Wino posiada właściwości prozdrowotne, ze względu na dużą ilość antyoksydantów. Ale żeby to naprawdę działało, musielibyśmy wypić naprawdę sporo tych butelek - tłumaczy dr Olga Mizera. - Po czerwonym winie mamy odczucie poprawy trawienia, ale fizjologicznie to nie działa - zaznacza.

Najczęściej czytane:

Dieta ketogeniczna i post przerywany. Czy to dobre rozwiązania?

Święta wielkanocne poprzedza okres postu. W tym czasie, a zwłaszcza w Wielki Piątek, katolicy ograniczają spożywanie pokarmów. Może więc post przerywany, czyli rezygnacja z jedzenia w określonych porach w ciągu dnia, może być sposobem na zrzucenie poświątecznych nadmiarowych kilogramów? - Wszystko zależy od osoby. Są osoby, którym to świetnie robi, i które nie powinny tego stosować. U sportowców też nie zawsze przekłada się to na dobry wynik. Czasami, jak włączymy ten post, zaczyna robić się deficyt i zaczynają się robić nieplanowane roszady. Ale ten model sprawdza się często u osób, które pracują zmianowo albo zmieniają strefy czasowe - mówi dr Olga Mizera.

A może w drodze ku utracie masy powinniśmy sięgnąć po bogatą w tłuszcze i ubogą w węglowodany dietę ketogeniczną? - To dosyć kontrowersyjny temat. (...) Dla mnie każda dieta, która wyklucza jakąkolwiek grupę produktów, jest już dietą niepełną. Najlepiej by było zachować umiar i różnorodność w diecie - ocenia dietetyczka. - To ma takie konsekwencje, że mikrobiota w jelitach nie dostaje błonnika z różnych źródeł. To też wpływa na to, że bakterii nie jest odpowiednio dużo. (...) Zawsze jest tak, że jak wykluczymy jakąś grupę produktów, mamy ubytki i musimy to uzupełnić - dodaje.


Posłuchaj

11:32
Powrót do przedświątecznej formy. Jak pozbyć się dodatkowych kilogramów? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzący: Krzysztof Łoniewski
Gość: Olga Mizera (dietetyczka, doktor nauk o żywieniu, szpadzistka)
Data emisji: 3.04.2024
Godzina emisji: 10.15

qch/wmkor

Polecane