Literatura dziecięca. Jak pisać i tłumaczyć książki dla najmłodszych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literatura dziecięca. Jak pisać i tłumaczyć książki dla najmłodszych?
2 kwietnia, w dniu rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla DzieciFoto: Przemek Klos/Shutterstock

- Trzeba być trochę dzieckiem, mieć zmysł zabawy. Myślę, że Tuwim byłby znakomitym bajkopisarzem - ocenia poeta, pisarz, tłumacz i twórca literatury dziecięcej Jarosław Mikołajewski. Każdego roku 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

  • 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
  • Czy trzeba mieć w sobie dziecko, aby pisać książki dla dzieci? M.in. o tym opowiedział Jarosław Mikołajewski - poeta, pisarz i tłumacz.

Duński baśniopisarz Hans Christian Andersen przyszedł na świat 2 kwietnia 1805 roku. W dniu jego urodzin obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ma to na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. W 2024 roku jest to Japonia. Słowem kluczem tegorocznych obchodów jest "wyobraźnia". Japońska sekcja IBBY wierzy, że rozwijanie wyobraźni prowadzi do wzajemnego zrozumienia i tolerancji.

Lektura wymaga odpowiedniego klimatu

Jakie są wspomnienia naszego gościa związane z czytaniem w dzieciństwie? - Najdawniej to pamiętam, jak mój brat mi czytał, i wprowadził mnie w świat książek. Kładł koc na dwa połączone tyłami krzesła, zapalał latarkę i czytaliśmy lub przeglądaliśmy książki - wspomina Jarosław Mikołajewski.

Konstrukcja z krzeseł i koców miała tworzyć odpowiednią atmosferę w trakcie lektury. - Od samego początku czułem, że książki nie są same. Wokół nich musi być jakiś klimat miejsca, w którym się jest. To czasami klimat sterowany, ale najbardziej był to klimat spontaniczny. Dla nas była to ciemność - opowiada rozmówca Justyny Grabarz. 

Trzeba być dzieckiem, by pisać dla dzieci

Jak napisać wiersz dla dzieci? Gość radiowej Trójki tłumaczy, że trudno jest robić to w pełni świadomie. - To się układa po prostu. Bardzo często siadam do wiersza bardzo poważnego, a wychodzi mi wiersz dla dzieci - mówi Jarosław Mikołajewski.

Twórca dodaje, że aby pisać książki dla dzieci, trzeba pozostawać dzieckiem. - Myślę, że nie można sobie tego wymyślić. Zapewniam, że sam jestem jak dziecko. Kiedy mówi się na przykład o świecie, to widzę świat jak na ilustracjach. (...) Trzeba być dzieckiem, mieć w sobie zmysł zabawy, ale i głębokiego współczucia. Myślę, że Tuwim byłby znakomitym bajkopisarzem. Nikt jak Tuwim nie potrafił zrozumieć biedy czy wykluczenia - ocenia pisarz i tłumacz.


Posłuchaj

16:14
Literatura dziecięca. Jak pisać i tłumaczyć książki dla najmłodszych? (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Jarosław Mikołajewski (pisarz, tłumacz, poeta)
Data emisji: 2.04.2024
Godzina emisji: 10.19

qch/kormp

Polecane