Renata Przemyk i Dagadana o wielkanocnych tradycjach - urodzinowa rozmowa w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Renata Przemyk i Dagadana o wielkanocnych tradycjach - urodzinowa rozmowa w Trójce
Dagmara Gregorowicz i Renata Przemyk spotkały się ze słuchaczami w urodzinowej audycji Trójki. Foto: Wojciech OLSZANKA/EN

Renata Przemyk i Daga Gregorowicz zaprezentują siłę kobiecych głosów na scenie 62. urodzin Trójki. Obie wokalistki dadzą wspólny koncert w poniedziałkowy wieczór w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Poza muzykowaniem znalazły też czas na kultywowanie rodzinnych, świątecznych tradycji. Na czym polegały?

  • Nagrana wspólnie przez Renatę Przemyk i zespół Dagadana płyta "Vera to ja" jest apoteozą kobiecości i życia blisko natury.
  • - Piszę o kobietach, bo o nich wiem najwięcej, z racji tego, że sama nią jestem - tłumaczyła w rozmowie Renata Przemyk.
  • Wokalistki opowiedziały w Trójce o świątecznych zwyczajach i tradycjach rodzinnych.

- U nas w rodzinie dość mocno była zakorzeniona tradycja lania wody - powiedziała ze śmiechem Renata Przemyk. - Nie wszystkie jej aspekty mi się podobały. Nikt się specjalnie nie przejmował tym, jaka jest pogoda. Nie było miękkiej gry. To było święto życia, a każda okazja była dobra, by spędzić czas razem. Moja rodzina pochodziła ze wsi. Dość zabawne było, gdy próbowali pewne zwyczaje przenosić do miasta. Miało to swój komiczny aspekt - opowiedziała w Programie 3 Polskiego Radia.

Zwyczaje rodem z Poznania

- Poznańska Ławica też miała w sobie wielką radość. Do dziś chodzą żandary, czyli przebierańcy. To tradycja kolędowania wiosennego. Wśród nich jest m.in. ksiądz ubrudzony sadzą, a cały pochód kończy się wejściem na komin lokalnej piekarni, gdzie pobierana jest sadza, którą się ludziom przynosi z dobrymi życzeniami. Tradycja polewania się wodą też oczywiście istnieje - powiedziała Daga Gregorowicz.

Posłuchaj

6:31
Renata Przemyk i Daga Gregorowicz w Trójce (Muzyczne rozmowy/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Idealne współbrzmienie

Przemyk mówiła też o radości, jaką dają jej wspólne koncerty z zespołem Dagadana. – Nasze głosy idealnie się zbiegają w ich współbrzmieniu. Obie dziewczyny są bardzo mądrymi kobietami, doświadczonymi przez los na różne sposoby. Widzę po nich, jak potrafią czerpać radość, mimo wszystkich problemów i przeszkód, i to słychać w naszych głosach.

Współbrzmieniem wokali Renaty Przemyk, Dagi Gregorowicz i Dany Winnyckiej będziemy mogli delektować się w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 17.05, kiedy nadamy koncert promujący płytę "Vera to ja". Został on przygotowany wspólnie z Radiowym Centrum Kultury Ludowej. 

***

Tytuł audycji: Muzyczne rozmowy - wydanie urodzinowe
Data emisji: 1.04.2024
Godzina emisji: 7.37

kc/zch


Polecane