Wokół spraw ostatecznych - "Dobra śmierć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wokół spraw ostatecznych - "Dobra śmierć"
Niezależnie od okoliczności nie można przygotować się na stratę i odejście bliskiej osoby. Jak poradzić sobie z tak trudnym przeżyciem? Foto: Shutterstock

Świadomość przemijania może pogłębić jakość naszego życia. Istnieją też lepsze sposoby obcowania ze śmiercią niż przemilczanie lub tabuizowanie. Do wysłuchania rozmów z ekspertami: Emilią Dąbrowską - psycholożką, psychoonkolożką i nauczycielką spokoju, oraz Jakubem Sieczką, lekarzem anestezjologiem i reporterem, w audycji " Dobra śmierć" zaprosił Michał Nogaś.

  • Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu.
  • Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami.
  • Jak sobie poradzić z tak trudnym przeżyciem? Jakie zmiany zachodzą pod jego wpływem w naszej percepcji? 

Żałoba jest doświadczeniem bardzo indywidualnym. Niezależnie od okoliczności nie można przygotować się na stratę i odejście bliskiej osoby. Nawet jeśli mamy wizję tego, że dana osoba umiera, lub mamy postawioną diagnozę lekarską, nie jest to możliwe. 

Godna śmierć - czy jest możliwa?  

- Kluczowe jest, by zastanowić się, czym jest dobra śmierć. Pierwszym, co przychodzi mi do głowy po usłyszeniu takiego pytania, jest śmierć w poczuciu bezpieczeństwa, co wiąże się też z poczuciem ludzkiej godności. Gdy jestem bezpieczna, to czuję się człowiekiem. Jest to możliwe. Warto więc zastanowić się, co możemy z tym zrobić - powiedziała w Trójce Emilia Dąbrowska, psycholożka, psychoonkolożka i nauczycielka spokoju.

Śmierć w ujęciu medycznym

- Godna śmierci jest bardzo możliwa. Jako lekarz rozumiem przez nią śmierć, z którą medycyna jest w stanie sobie poradzić i jest w stanie poradzić sobie z jej wszystkimi negatywnymi dolegliwościami, które dzieją się wokół. Mam takie doświadczenie związane z obcowaniem z rodzinami osób umierających. Oni często mają tylko jedno podstawowe pragnienie: gdy wiedzą, że człowiek umiera, chcą, by nie cierpiał - podkreślił Jakub Sieczko, lekarz anestezjolog.

Posłuchaj

1:24:13
Wokół spraw ostatecznych - "Dobra Śmierć" (Dobra śmierć/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobra śmierć
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 29.03.2024
Godziny emisji: 22.20, 23.07

zch/wmkor

Polecane