Czym żyje polska proza? Zyta Rudzka, Joanna Kuciel-Frydryszak i Grzegorz Piątek urodzinowo w Trójce

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail

Czym żyje polska proza? Jak ważne jest dla jej twórców poruszanie tematów trudnych, zapomnianych, nierzadko uznawanych za tabu? Z Zytą Rudzką, ubiegłoroczną laureatką nagrody literackiej "Nike", Joanną Kuciel-Frydryszak, zdobywczynią Nagrody im. Teresy Torańskiej i Bestsellerów Empiku, oraz Grzegorzem Piątkiem, posiadaczem Paszportu "Polityki" oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "esej", rozmawiał Michał Nogaś.

 

 • Z okazji obchodów 62. urodzin Trójki w studiu im. Agnieszki Osieckiej gościliśmy: Zytę Rudzką, ubiegłoroczną laureatkę nagrody literackiej "Nike", Joannę Kuciel-Frydryszak, zdobywczynię Nagrody im. Teresy Torańskiej i Bestsellerów Empiku, oraz Grzegorza Piątkia, posiadaczem Paszportu "Polityki" oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "esej".
 • Michał Nogaś rozmawiał z gośćmi m.in. o znaczeniu książek w świecie współczesnym i o roli, jaką rozmowy o literaturze powinny pełnić na antenach mediów publicznych.
 • Goście Urodzin Nowej Trójki przytoczyli podczas rozmowy wiele anegdot i historii, które niejednokrotnie łączyły wiele dziedzin literatury i kultury z radiem. 

Czy radio inspiruje?

- Józef Hen powiedział mi kiedyś: "Radio jest wspaniałe, bo idąc do radia, nie trzeba butów czyścić". Jak widzę, to akurat już się nieco zmieniło - zauważyła z uśmiechem Zyta Rudzka - ale zdanie to tak mocno zapadło mi w pamięć, że umieściłam je w mojej powieści "Ślicznotka doktora Józefa". Inspiracja radiem jest przeogromna w moim pisaniu. A samo pytanie o radio i wpływ na literaturę uważam za mocno intymne - podkresliła laureatka Nagrody Literackiej "Nike" za "Ten się śmieje, kto ma zęby".

Zyta Rudzka podczas urodzinowego spotkania w Trójce Zyta Rudzka podczas urodzinowego spotkania w Trójce/ Cezary Piwowarski/PR

Powieść w wydaniu dźwiękowym

Opowiadając o powiązaniach z radiem, Joanna Kuciel-Frydryszak odwołała się do swojego dzieciństwa. - Moi rodzice słuchali powieści w wydaniu dźwiękowym. Szczególnie zapamiętałam "Pogodę dla bogaczy". Bardzo na mnie podziałała. Nie pamiętam, ile mogłam mieć lat, ale wiem, że zaczarowała mnie ta adaptacja - przyznała. Opowiadając o powiązaniach radia z książką, przywołała także pewną anegdotkę. - Po latach, kiedy napisałam swoją pierwszą książkę, Michał Nogaś opowiedział o niej w Trójce. Dostałam o tym informację i bardzo to przeżywałam. Niestety następnego dnia obudziłam się godzinę po tej audycji, a w telefonie miałam 62 SMS-y - przytaczała. 

Joanna Kuciel-Frydryszak podczas urodzinowego spotkania w Trójce. Joanna Kuciel-Frydryszak podczas urodzinowego spotkania w Trójce./ 

Czytaj także:


"Książka ma coraz większą konkurencję"

- Współcześnie książka musi mierzyć się z tym, że ma coraz większą konkurencję. Nowe media niekoniecznie zabijają te poprzednie, ale każde z nich ma ograniczony zasób czasu i uwagi. Książka jako sposób spędzania wolnego czasu ma wielu konkurentów. Poza tym mamy przecież internet, który służy nam przede wszystkim jako źródło dowiadywania się. By znaleźć konkretne informacje, sięgamy do sieci, nie do książek - zauważył Grzegorz Piątek. 

Grzegorz Piątek podczas urodzinowego spotkania w Trójce Grzegorz Piątek podczas urodzinowego spotkania w Trójce

Posłuchaj

52:04
Zyta Rudzka, Joanna Kuciel-Frydryszak i Grzegorz Piątek podczas urodzinowego spotkania w Trójce (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gośćmi spotkania w ramach Urodzin Nowej Trójki byli:

 • Zyta Rudzka – pisarka, autorka sztuk teatralnych, scenarzystka filmowa, psycholożka; laureatka między innymi Nagrody Literackiej "Nike" za "Ten się śmieje, kto ma zęby", Nagrody Literackiej Gdynia za "Krótką wymianę ognia", Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za "Tkanki miękkie" oraz "Ten się śmieje…", poznańskiej nagrody literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza czy Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Mieszka i pisze w Warszawie, mówi o sobie, że jest "pisarką blisko życia". Po powieści o fryzjerce i dżokeju pracuje nad kolejną – tym razem o naturystach.
 • Joanna Kuciel-Frydryszak – pisarka i dziennikarka. Za "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" otrzymała już Bestsellery Empiku oraz Nagrodę im. Teresy Torańskiej, a to z pewnością nie koniec. Ma na swoim koncie między innymi znakomite biografie Antoniego Słonimskiego oraz Kazimiery Iłłakowiczówny, a także "Służące do wszystkiego", czyli książkę, z której "zrodziły się" przyjęte entuzjastycznie "Chłopki".
  Mieszka we Wrocławiu, ale ostatnie miesiące spędza głównie w podróży – liczba spotkań autorskich, które odbyła, jest niemożliwa do zliczenia. Odwiedza wielkie miasta i niewielkie wsie, wszędzie spotyka się z owacyjnym przyjęciem.
 • Grzegorz Piątek – pisarz, architekt, krytyk. Dwukrotny finalista Nagrody Literackiej "Nike" i zdobywca "Nike czytelników" za "Gdynię obiecaną". Ta książka przyniosła mu także Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii "esej"; otrzymał również, między innymi, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, doroczną nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego za projekt "Hotel Polonia" oraz dyplom ministra spraw zagranicznych za promocję Polski na świecie. W 2008 roku Piątek otrzymał Złotego Lwa na XI Biennale Architektury w Wenecji.
  Pisze o miastach (Gdynia, Warszawa) i o ludziach, którzy mieli istotny wpływ na ich historię (Stefan Starzyński oraz architekt Bohdan Pniewski). Sporo podróżuje, ale zawsze wraca do stolicy Polski, gdzie mieszka i pracuje.

Zobacz szczegółowy program urodzin radiowej Trójki.

***

Na urodzinowe spotkanie literackie w Trójce 1 kwietnia zaprosił Michał Nogaś

kc/zch/wmkor

Polecane