Wielkanocny spacer po Supraślu. Poznajemy wielkanocne zwyczaje Podlasia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkanocny spacer po Supraślu. Poznajemy wielkanocne zwyczaje Podlasia
W trakcie podróży po Supraślu Paweł Turski poszukiwał wielkanocnych akcentów m.in. w Muzeum Ikon i tamtejszym monasterzeFoto: Paweł Turski/Polskie Radio

W przededniu Niedzieli Wielkanocnej radiowa Trójka odwiedziła Supraśl. Wraz z Pawłem Turskim poznawaliśmy wielkanocne zwyczaje panujące na Podlasiu, a także specyfikę obchodów tych świąt wśród wyznawców prawosławia.

Wizytę w Supraślu zaczęliśmy jednak od spaceru, podczas którego odwiedziliśmy miejsca znane z filmów z serii "U Pana Boga...". To tam kręcono sceny do filmów Jacka Bromskiego. Wędrując ulicami podlaskiej miejscowości, natrafimy m.in. na dom, w którym mieszkał filmowy komendant policji, grany przez Andrzeja Beję-Zaborskiego. 

A w podróż śladami kultowej trylogii zabrała nas Katarzyna Kopeć, supraska szwendaczka.


Posłuchaj

5:16
Śladami komediowej trylogii Jacka Bromskiego (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Perła duchowa, historyczna, oświatowa i architektoniczna

Położony w województwie podlaskim Supraśl otoczony jest Puszczą Knyszyńską. Miasto powstało na początku XVI wieku nad rzeką Supraśl, narodziło się z osady przyklasztornej. Dziś znajdziemy tam m.in. monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy. To najważniejszy obiekt prawosławny na ziemiach polskich, a także jeden z pięciu zlokalizowanych w naszym kraju prawosławnych klasztorów męskich.

- Można śmiało powiedzieć, że to taka perła duchowa, historyczna, oświatowa i architektoniczna, jeżeli chodzi o kościół prawosławny w Polsce - opowiada ojciec Jan z monasteru w Supraślu. W poszukiwaniu w obiekcie wielkanocnych śladów Pawłowi Turskiemu pomógł Aleksander Wasyluk, prezes stowarzyszenia Orthnet.


Posłuchaj

12:10
Monaster w Supraślu - jedna z pereł duchowych i architektonicznych w Polsce (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane:

Supraśl oczami artysty

- W Supraślu jest we mnie do dzisiaj ta wolność, swoboda i poczucie bezpieczeństwa. (...) To są cudowne czasy, których nikt mi nie zabierze - opowiada Krzysztof Miruć, architekt znany z telewizyjnych programów, który ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Supraślu. Twórca opowiedział w rozmowie z Pawłem Turskim również o zwyczajach wielkanocnych, jakie funkcjonują w jego rodzinie; doradził także, jak przygotować dom na święta.


Posłuchaj

12:09
Jak Supraśl wpływa na artystę? Opowiada Krzysztof Miruć (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wielkanocne motywy w ikonach

W Supraślu funkcjonuje również Muzeum Ikon. Jest ono zlokalizowane w odbudowanym renesansowym pałacu archimandrytów. Motywów wielkanocnych w dziełach, jakie można tam podziwiać, Paweł Turski poszukiwał wraz z Ewą Zalewską, kierowniczką oraz kustoszem Muzeum Ikon w Supraślu.


Posłuchaj

12:24
Wizyta w Muzeum Ikon w Supraślu (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak wygląda Wielkanoc u wyznawców prawosławia?

Grekokatolicy i prawosławni Wielkanoc w tym roku będą świętować 5 maja. Obchody Zmartwychwstania Pańskiego różnią się w tych wyznaniach od sposobu, w jaki święta te obchodzą katolicy. Między innymi o tych różnicach opowiedział o. Andrzej Zalewski, proboszcz greckokatolickiej parafii w Białymstoku i misjonarz werbista.


Posłuchaj

8:34
Święta wielkanocne w obrządku greckokatolickim i prawosławnym (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wielkanocne zwyczaje na Podlasiu

Korzystając z okazji, sprawdziliśmy również, jak obchodzi się Wielkanoc na Podlasiu. Co trafia do koszyczka? Kiedy przygotowuje się potrawy? I co trafia na stół? O tym, i innych tradycjach, opowiedziały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Karakulach.


Posłuchaj

11:12
Wielkanoc po podlasku (Trzymaj z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trzymaj z Trójką
Prowadził:
 Paweł Turski
Data emisji:
 30.03.2024
Godziny emisji:
 13.05-15.00

qch/wmkor

Polecane