Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych
Vincent Dumestre podczas koncertu ze swoim zespołem Le Poème Harmonique w bazylice MariackiejFoto: Joanna Gałuszka/Misteria Paschalia

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada Grzegorz Paluch, menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia. 

Koncerty w ramach Misteria Paschalia 2024 gościły m.in. w Starej Synagodze, bazylice Mariackiej oraz na Wawelu. W Wielką Sobotę przeniosły się do Wieliczki, a w poniedziałek powrócą do Krakowa.

 Poniedziałek w Muzeum Czartoryskich

1 kwietnia, w wielkanocny poniedziałek, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada gość "Zapraszamy na weekend".

Jak została dobrana muzyka? – Vincent Dumestre (dyrektor artystyczny festiwalu – przyp. red.) tak zaplanował ten konkretny projekt, żeby muzyka, którą usłyszą odbiorcy (będą to bardzo małe grupy, do 20 osób), była połączona konkretnie z czasem. Jest to muzyka, którą malarze podczas malowania swoich wielkich dzieł mogli słuchać. Zabrzmią dzieła Tromboncino – to w kontekście Leonarda da Vinci – ale zabrzmi też Monteverdi w kontekście Rembrandta. Wiemy doskonale, że Rembrandt słuchał jego właśnie – mówi Grzegorz Paluch. 

 

 Posłuchaj także:

 

Wydarzenia Wielkiego Piątku

W Wielki Piątek wydarzenia festiwalowe rozgrywały się na Zamku Królewskim na Wawelu. – To zderzenie muzyki dawnej raz, że z architekturą, dwa, że z dziełami malarskimi, ale też nie tylko, także z arrasami, ponieważ w komnatach wawelskich do konkretnych dzieł sztuki będzie wykonywana muzyka, która koresponduje z nimi. Muzykę wykona zespół La Mora ze Szwajcarii, ale też z polskim akcentem: lutnik to jest Michał Gont, Polak – mówi rozmówca Justyny Grabarz. 

Trzy piątkowe koncerty zostały zaplanowane jako wydarzenia symultaniczne, odbywające się w różnych komnatach królewskich, z finałem w Sali Senatorskiej, gdzie wybrzmiało "La Morte vinta" Marc’Antonia Zianiego. – To utwór skomponowany właśnie na Wielki Piątek i na Wielką Sobotę. Co ciekawe, ten utwór jest właśnie skomponowany dla dworów królewskich, z myślą o monarchach w Wiedniu, i tam był pierwszy raz wykonywany. Dokonujemy takiej rekonstrukcji i premiery polskiej tego utworu – opowiada Grzegorz Paluch.


Trwa festiwal Misteria Paschalia 2024/Miasto Kraków

Koncert niespodzianka na festiwalu Misteria Paschalia 

W Wielką Sobotę festiwal przeniósł się z Krakowa do Kopalni Soli w Wieliczce. Tam, ponad 300 metrów pod ziemią, goście wysłuchali wyjątkowego koncertu, którego programu nie poznali do samego końca. Artyści bowiem wykonali pięć niemieckich kantat, z których jedna została skomponowana przez... sztuczną inteligencję. Po koncercie publiczność głosowała wskazując, który z wykonywanych utworów wyszedł spod "ręki" AI. Sam Grzegorz Paluch, który znał rozwiązanie, przyznał, że nie było to łatwe zadanie.


Posłuchaj

4:44
Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadziła: Justyna Grabarz
Goście: Grzegorz Paluch (menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia)
Data emisji: 29.03.2024
Godzina emisji: 10.41

gs/pr/wmkor/kul

Polecane