Urodziny Trójki. Poetka u poetki – noblistka u patronki studia [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny Trójki. Poetka u poetki – noblistka u patronki studia [POSŁUCHAJ]
Wisława Szymborska w studiu im. Agnieszki Osieckiej, rok 2010Foto: Wojciech Dorosz/PR

Przygotowując się do urodzin Trójki, przedstawialiśmy wybrane archiwalne nagrania koncertów, które odbywały się w Studiu Muzycznym przy Myśliwieckiej 3/5/7, od 1997 roku – studiu imienia Agnieszki Osieckiej. Miejsce to od lat 90. gościło sławnych pisarzy, aktorów, reżyserów, muzyków, prezentowało słuchowiska w wersji live, czyli estrada zamieniała się w scenę.

Serię tych spotkań w XXI wieku rozpoczęła Wisława Szymborska. Sześć lat po otrzymaniu przez nią literackiej Nagrody Nobla ukazał się nowy tom jej wierszy pt. "Chwila". Długo czekaliśmy na pretekst i wystarczający powód, by porozmawiać z poetką, z którą przez lata nie mieliśmy śmiałości kontaktować się, choć dane nam było uczestniczyć w różnych towarzyskich spotkaniach z nią. 

 Niezależnie od wszelkich zewnętrznych objawów niezwykłego sukcesu, taki nowy tom, nowa Szymborska, natychmiast rodzi pytania: co w takiej książce jest kontynuacją, rozwinięciem wątków, klimatów, środków językowych, które znamy z tej twórczości i za które pokochaliśmy kiedyś Szymborską, a co jest nowego, odrębnego, co wyróżnia właśnie tę książkę - mówił podczas spotkania Bronisław Maj, poeta i eseista.  Każdy z tych 23 wierszy jest inny. Każdy jest oparty na nowym pomyśle, jakby do każdego wiersza Szymborska uczyła się pisać na nowo  dodał.Wydawnictwo Znak, które opublikowało "Chwilę", oraz sekretarz noblistki podjęli ryzyko zaproszenia poetki na premierę tomu, która miała odbyć się w studiu im. A. Osieckiej właśnie. I – udało się, do tego stopnia, że kilka lat później znów mieliśmy szansę gościć Wisławę Szymborską w słynnym Trójkowym studiu.

Podejmowaliśmy tam także m.in. Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Pawła Huelle, Janusza Głowackiego czy Sławomira Mrożka.

Na nasz urodzinowy wieczór, ze względu na antenowy, niedługi czas prezentacji, zaplanowaliśmy, zamiast fragmentów różnych spotkań, przypomnieć ów historyczny Klub Trójki z 16 września 2002 roku, choć w dużym skrócie. Sądzimy jednak, że atmosferę tamtej audycji uda nam się odtworzyć.

 Oczywiście ironia jest jednym ze środków mojego wyrazu, ale nie we wszystkich wierszach. Dwa ostatnie tomiki są pozbawione ironii. Ten tomik, który mamy w rękach, nie jest specjalnie ironiczny w stosunku do czegokolwiek  mówiła Wisława Szymborska. Parę tygodni przed spotkaniem w studiu Adam Zagajewski zestawił wiersze poetki z twórczością Zbigniewa Herberta, wspólnym punktem była obecna u twórców ironia. - Moja ironia jest, powiedziałabym, bardziej przyziemna. Ironia Herberta polegała na tym, że on stawiał się leciutko wyżej od innych. Moja jest bardziej demokratyczna, jest w niej dużo współczucia, z którego się nie wyłączam - wyjaśniła noblistka.

Poetce towarzyszyli sprawcy tamtego wydarzenia oraz jej przyjaciele, bez których nie występowała publicznie. 


Wisława Szymborska w Trójce Wisława Szymborska w Trójce

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od pewnej niespodzianki, czyli fragmentów "Magazynu bardzo kulturalnego", przygotowanego na urodziny Trójki w 2021 roku. Wtedy w roli naszego przewodnika miał wystąpić Paweł Sztompke, a audycja miała być poświęcona patronce studia muzycznego przy Myśliwieckiej. Do prezentacji tej audycji nie doszło. 


Posłuchaj

42:05
Poetka u poetki – noblistka u patronki studia (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Poetka u poetki
Prowadzi: 
Barbara Marcinik
Wydawca: 
Wojciech Dorosz
Data emisji:
 1.04.2024
Godzina emisji:
 22.16

qch/mpkor

Polecane