"Scena teatralna Trójki" – wydanie przedurodzinowe. Trójkowy teatr ma 62 lata!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena teatralna Trójki" – wydanie przedurodzinowe. Trójkowy teatr ma 62 lata!
Krzysztof Stelmaszyk w sztuce "Zgniły pokój". Teatrzyk Zielone Oko na żywo w Trójce (28.05.2017)Foto: Wojciech Kusiński/PR

Teatr prezentowany w Programie III powstał niemal tuż po jego narodzinach. W połowie kwietnia 1962 roku została nadana pierwsza premiera w Teatrzyku z Dreszczykiem. Ten w 1967 roku ustąpił miejsca najstarszemu trójkowemu cyklowi – Teatrzykowi Zielone Oko, który znikał z anteny, powracał i znowu znikał, ale wciąż jest pamiętany, podobnie jak jego "przerażający" sygnał. Co jakiś czas reaktywujemy nasz misyjny "okręt flagowy". Co decyduje o jego żywotności?

Trójkowy teatr – to także współczesna dramaturgia oraz eksperyment formalny. Od początku XXI wieku, dzięki inicjatywie dyrektora Janusza Kukuły i dzięki jego współpracy z nami, funkcjonuje jako "Scena teatralna Trójki". Organizujemy konkursy (np. Nowe Słuchowiska 2009, Nasłuchiwanie). Od niedawna wyruszamy ze "Sceną…" do miejsc akcji sztuk: na Kaszuby, na Mazury czy Podlasie.


Andrzej Brzoska i Piotr Bajtlik podczas realizacji słuchowiska "Smuga cienia". 2018 r.  Andrzej Brzoska i Piotr Bajtlik podczas realizacji słuchowiska "Smuga cienia", 2018 r.

Do udziału w tym wydaniu STT zaprosiliśmy reżysera dźwięku, wielokrotnego laureata najważniejszych nagród także europejskich – Andrzeja Brzoskę. Towarzyszył nam także reprezentant młodszego pokolenia twórców radiowych, wszechstronny Piotr Skotnicki. Jest on także stałym słuchaczem Trójki i jej słuchowisk. Mieliśmy okazję z nim współpracować.

Piotr Skotnicki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Piotr Skotnicki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Mieliśmy nade wszystko szansę podziękować Januszowi Kukule, za to, że przez wiele lat tworzył dla nas w Teatrze PR to, co stanowi o istocie misji radia publicznego.

 Janusz Kukuła  jest reżyserem słuchowiska "Fun Club", fot. Polskie Radio / Wojciech Dorosz Janusz Kukuła jest reżyserem słuchowiska "Fun Club", fot. Polskie Radio/ Wojciech Dorosz

Nasi goście wybrali krótkie fragmenty słuchowisk reprezentatywnych dla Trójkowego teatru. Historię naszej sceny w telegraficznym skrócie przypomnimy w specjalnym wielkanocnym i przedurodzinowym wydaniu "Sceny teatralnej Trójki".


Posłuchaj

40:59
"Scena teatralna Trójki" – wydanie przedurodzinowe. Trójkowy teatr ma 62 lata! (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na "Scenę teatralną Trójki" zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

Polecane