Śledztwo ws. NCBR. Michał Szczerba: Bielan działał jak kadrowy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Mówimy o instytucji zdominowanej przez Partię Republikańską, przez ludzi Adama Bielana, który działał tam (w NCBR - red.) niczym kadrowy i ustawiał dyrektorów, doradców, prezesów spółek - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Szczerba, poseł KO i przewodniczący komisji ds. afery wizowej.

Według doniesień mediów prokuratura bierze pod lupę działania europosła Adama Bielana i byłego ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy ws. nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

O możliwych nadużyciach w NCBR ze swoim gościem rozmawiała Sylwia Białek.

Michał Szczerba tłumaczył, że wraz z posłem Dariuszem Jońskim ponad rok temu weszli do NCBR z kontrolą poselską. - Kontrolowaliśmy program "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe". To było blisko 1 mld złotych przeznaczone na projekty, które miały być innowacyjne, związane z badaniami z rozwojem, z tworzeniem nowych miejsc pracy, innowacyjnych produktów - tłumaczył.

Jak dodał, mówimy teraz o "instytucji zdominowanej przez Partię Republikańską, przez ludzi Adama Bielana, który działał tam niczym kadrowy i ustawiał dyrektorów, doradców, prezesów spółek".

Gość radiowej Trójki podkreślił, że "NCBR jeszcze 8 lat temu to była jednostką odpowiedzialną za organizację konkursów dla naukowców, instytucji badawczych". - Później nagle obrósł spółkami (…). Wszędzie ludzie Adama Bielana, wszędzie rady nadzorcze - podkreślił.

Fundusz Sprawiedliwości. Szczerba: ci, którzy mieli dostać wsparcie, nie otrzymali go

Polityk mówił też o śledztwie ws. Funduszu Sprawiedliwości.

- Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości miały pomóc ofiarom przestępstw, a najprawdopodobniej były przeznaczone na nielegalne finansowanie kampanii wyborczej - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Dotychczas w sprawie nieprawidłowości w funduszu prokuratorskie zarzuty usłyszało siedem osób.

Michał Szczerba mówił, że w ciągu ośmiu lat z funduszu wydano około 2 miliardów złotych. - To są gigantyczne pieniądze - dodał poseł KO.

- Wsparcia nie uzyskały osoby, którym fundusz był dedykowany, czyli ofiary przestępstw, przemocy domowej, zgwałcone kobiety, maltretowane dzieci. To miały być pieniądze na pomoc materialną, psychologiczną, prawną - dodał.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

15:20
Śledztwo ws. NCBR. Michał Szczerba: Bielan działał jak kadrowy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Sylwia Białek
Gość: Michał Szczerba (poseł KO i przewodniczący komisji ds. afery wizowej)
Data emisji: 29.03.2024
Godzina emisji: 8.45

Trójka/pkur

Polecane