Wigilia Wielkanocna 2024 w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wigilia Wielkanocna 2024 w Trójce
Wielkanocna TrójkaFoto: Wojciech Dorosz/PR

Kilka godzin między Wielkanocą i poprzedzającym ją Tygodniem zwanym Wielkim to czas, którego istotę trudno ogarnąć, a tym bardziej opowiedzieć. Mierzymy się z jego tajemnicą od lat.

W tym roku, oczekując Świąt, przygotowujemy się zarazem do urodzin Trójki. Nie są one "okrągłe", gdyż Pr III powstał w 1962 roku. Niezobowiązująco więc wspominaliśmy: nasz jubileusz sprzed 32 lat, ale też to, co wydarzyło się w Studiu Muzycznym przy Myśliwieckiej od lat 90. A nie były to tylko koncerty: nasze sprzed lat Wigilie oraz muzykę, która przez lata decydowała o brzmieniu naszego Programu, czyli – dziś to już – kanon muzyki rockowej.

Zaprosiliśmy między innymi na dwa świąteczne wieczory. W Wielkanoc przypomnimy, że wraz z Programem III narodził się trójkowy teatr. Jednym z naszych najstarszych cykli był Teatrzyk Zielone Oko. Wielkanocny Poniedziałek, urodzinowy wieczór, zamkniemy prezentacją fragmentów specjalnego wydania Klubu Trójki z 16 września 2002 roku. Gościliśmy wtedy w Studiu im. Agnieszki Osieckiej po raz pierwszy Wisławę Szymborską (drugie z noblistką spotkanie odbyło się 10 lat później). My natomiast wspomnimy inne spotkania, te nie muzyczne, z publicznością: z Czesławem Miłoszem, Januszem Głowackim, Markiem Kondratem.

Trójka wpływała na gust wielu pokoleń. Słuchacze zaczynali wraz z nami, nagrywając na kasety audycje. Dołączył do nich w latach 80. Michał Żołądkowski, który tworzy oprawę muzyczną Trójki dziś, przypominając między innymi piosenki z lat 80. i 90. On także przygotował zestaw owych kanonicznych utworów, nastrojem dopasowanych do przedświątecznego wieczoru.


Posłuchaj

50:15
Wigilia Wielkanocna 2024 w Trójce cz. 1 (Audycja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

42:59
Wigilia Wielkanocna 2024 w Trójce cz. 2 (Audycja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

52:13
Wigilia Wielkanocna 2024 w Trójce cz. 3 (Audycja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wigilia Wielkiej Nocy
Prowadzi: 
Barbara Marcinik
Wydawca: 
Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.03.2024
Godziny emisji: 
21.07, 22.16, 23.07

pr

Polecane