Urodziny Nowej Trójki. Wielkie świętowanie na antenie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny Nowej Trójki. Wielkie świętowanie na antenie!
62. urodziny TrójkiFoto: Polskie Radio

Koncerty m.in. Lecha Janerki, Marcina Maseckiego z Janem Emilem Młynarskim oraz Artura Andrusa z Joanną Kołaczkowską, a do tego audycje filmowe, literackie i sportowe z udziałem znakomitych gości – to wszystko złożyło się na hucznie obchody 62-lecie nadawania Trójki!

Kopalnia muzycznych radości

1 kwietnia na antenie Trójki był prawdziwą ucztą dla fanów dobrej muzyki. Po godz. 6 rano rozpoczęły się "Muzyczne rozmowy" z udziałem Renaty Przemyk i Dagi Gregorowicz z zespołu Dagadana. Panie opowiedziały m.in. o wydanej w lutym tego roku wspólnej płycie "Vera to ja". Każde nasze spotkanie to jest po prostu wielka kopalnia radości i to też będziemy chcieli przekazać naszym słuchaczom – mówiła w Trójce Daga Gregorowicz.

O tym, jak utwory z albumu "Vera to ja" brzmią na żywo, słuchacze przekonali się po godz. 17.05, kiedy nadaliśmy koncert Renaty Przemyk i grupy Dagadana. Ten koncert przygotowany został wspólnie z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, które 1 kwietnia 2024 roku obchodzi 30. urodziny.

źródło: YouTube / Renata Przemyk

Muzyczne perełki i wielkie powroty

Kilka minut po godz. 11.00 Trójkową scenę przejał we władanie znakomity pianista Marcin Masecki, który zaprezentował materiał ze swojej najnowszej płyty "Boleros y mas" – pierwszej w dorobku, na której nie tylko gra, ale także śpiewa. Specjalnym gościem koncertu był Jan Emil Młynarski.

Artur Andrus jest świetnie znany słuchaczom Trójki, przez wiele lat był bowiem jednym z najpopularniejszych prezenterów stacji. W 2024 roku obchodziłby jubileusz 30-lecia pracy w tej rozgłośni, gdyby nie wydarzenia, które zmieniły bieg jej historii. Po godz. 13.05 znów usłyszeliśmy jego głos na Trójkowej antenie, tym razem w programie muzyczno-kabaretowym, w którym towarzyszyła mu Joanna Kołaczkowska.

Jednym z najjaśniejszych punktów urodzinowego programu Trójki był koncert Lecha Janerki, który nadaliśmy na żywo po godz. 19.00. Legendarny rockman w 2023 roku wydał pierwszy od 18 lat album "Gipsowy odlew falsyfikatu". Płyta została obsypana nagrodami Fryderyk podczas niedawnej gali w Gliwicach – artysta zdobył aż pięć statuetek. Muzyka i teksty Janerki przez lata wpisywały się w historię Trójki, dlatego był to kolejny ważny i symboliczny powrót na Scenę im. Agnieszki Osieckiej.

Z kolei o godz. 21.00 czekał nas koncert Kari Sál. Wokalistka czerpie inspiracje z muzyki ludowej Łemków i Bojków Podkarpackich, wśród której wyrastała, a także ze współczesnej sceny muzyki elektronicznej. Na scenie towarzyszył jej Adam Bałdych, 37-letni muzyk okrzyknięty przed laty "cudownym dzieckiem skrzypiec". Oboje nagrali wspólnie płytę "Butterfly", która miała premierę w styczniu 2024 roku. Wśród muzyków zaproszonych do studia byli także Jacob Karlzon, Kacper Budziszewski, Roman Chraniuk i Dawid Fortuna.


Posłuchaj

9:13
Obrazek z urodzin Trójki. Materiał Michała Kowarskiego (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Było wspaniale. Robimy koncerty po paru ciężkich latach i artyści wracają do nas. Ta energia między sceną a widownią odbija się, wraca. (...) Trzeba powiedzieć prawdę: odbudowujemy Trójkę i zaczynamy od koncertów - mówiła Zofia Sylwin dzień po urodzinach Programu 3. 

Posłuchaj

4:43
- Artyści do nas wracają - mówi Zofia Sylwin (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

>>>Trójka pyta, czyli oddajemy głos słuchaczom. Zbuduj z nami wspaniałe radio!<<<

- Będzie szansa, by powspominać te koncerty i rozmowy. Zostały one zarejestrowane, będziemy proponować retransmisje naszym słuchaczom i słuchaczkom. Udostępnimy także wersje wideo - zapowiada Agnieszka Szydłowska, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Trójki. - Jestem bardzo zadowolona z tego, że pokazaliśmy, jak różnorodna jest muzyka. Można było zaprosić więcej zespołów, ale to wszystko przed nami. (...) Mamy apetyt na to, by artyści się z nami przyjaźnili - dodaje. 


Posłuchaj

8:57
Agnieszka Szydłowska: mamy apetyt na to, by artyści się z nami przyjaźnili (Dobrego dnia!/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Urodziny filmowe, literackie i sportowe

1 kwietnia zaprosiliśmy także słuchaczy na spotkania z przedstawicielami świata sztuki i sportu, w specjalnych wydarzeniach – również z udziałem publiczności – w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Katarzyna Borowiecka zaprosiła na urodzinową audycję filmową między godz. 12.00 a 13.00. Jej gośćmi byli reżyserzy popularnych i docenianych przez krytyków filmów: Agnieszka Smoczyńska ("Silent Twins"), Paweł Maślona ("Kos") i Jan P. Matuszyński ("Żeby nie było śladów").

Z kolei Michał Nogaś po godz. 14.00 zaprosił na spotkanie z Zytą Rudzką (ubiegłoroczną laureatką Nagrody Literackiej "Nike"), Joanną Kuciel-Frydryszak (zdobywczynią Nagrody im. Teresy Torańskiej i Bestsellerów Empiku) oraz Grzegorzem Piątką (posiadaczem "Paszportu Polityki" oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "esej").


Co łączy aktorkę Annę Dereszowską i siatkarza Andrzeja Wronę? Tego dowiedzieliśmy się ze sportowej odsłony urodzinowego programu Trójki. Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz zaprosili między godz. 18.00 a 19.00.

Przedsmak zmian w Trójce

– Świętujemy w bardzo ważnym dla naszego radia momencie. Tego dnia chcemy zapowiedzieć to, co najlepszego wydarzy się na naszej antenie po odbudowie rangi Programu Trzeciego. Pomysł urodzinowego dnia ma odzwierciedlać to, co przyświeca nam podczas misji odbudowy. Szanujemy przeszłość, czerpiemy z najlepszych tradycji i trzymamy rękę na pulsie teraźniejszości – mówi dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Trójki, Agnieszka Szydłowska.

– Program przygotowany na urodziny Nowej Trójki to zapowiedź zmian, których mogą się spodziewać nasi słuchacze. Znalazły się tam audycje, których najbardziej brakowało w ciągu ostatnich lat, a stanowią o jakości i charakterze Trójki. Bardzo się cieszę, że Program Trzeci Polskiego Radia ponownie staje się miejscem nieskrępowanej debaty, a do Studia im. Agnieszki Osieckiej wracają największe muzyczne gwiazdy – dodaje Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

Zobacz szczegółowy program urodzin radiowej Trójki.

kc/wmkor

Polecane